Alžeeria avastamine: Põhja-Aafrika juveel

Geograafiline hiilgus

Alžeeria, mis asub Põhja-Aafrikas ja piirneb Vahemerega Maroko ja Tuneesia vahel, on hingematva loodusliku ilu ja silmatorkavate kontrastide riik. Alžeeria, mille kogupindala on 2 381 740 ruutkilomeetrit, mis kõik on maa, kuna pindala vesi on registreeritud 0 ruutkilomeetril, on Alžeeria Aafrika suurim riik. Seda tohutut maad määratleb mitmekesine maastik, mis hõlmab enamasti kõrgeid platoosid ja Sahara kõrbe, majesteetlikud Atlase mäed kaugel põhjas ja Hoggari mäed lõunas. Katkendlik rannikutasandik pakub kitsast väravat ulatuslikule Vahemerele, mille rannajoon on kokku 998 km.

Piirnevad rahvad ja kliima mitmekesisus

Alžeeria jagab ulatuslikke maismaapiire, kokku 6,734 km kuue riigi ja Lääne-Saharaga, näidates oma märkimisväärset geopoliitilist positsiooni piirkonnas. Tema naabriteks on Liibüa, Mali, Mauritaania, Maroko, Niger, Tuneesia ja väike piir Lääne-Saharaga. Selline geograafiline asend suurendab selle strateegilist tähtsust, ühendades Sahara Vahemerega.

Alžeeria kliima varieerub kuivast poolkuivani, kus on pehmed, märjad talved ja kuumad ja kuivad suved rannikul. Interjöör kogeb ekstreemsemaid variatsioone, külmemate talvede ja kõrvetavate suvedega. Kurikuulus sirocco tuul, mis kannab tolmu ja liiva, on tavaline nähtus, eriti suvekuudel.

Loodusvarad ja maakasutus

Alžeeriat on õnnistatud loodusvarade rohkusega, juhtpositsioonil on nafta ja maagaas, millele järgnevad rauamaak, fosfaadid, uraan, plii ja tsink. Need ressursid moodustavad Alžeeria majanduse, eriti süsivesinike sektori selgroo. Kogu riigi põllumajandusmaa katab 17,40% riigi territooriumist, samas kui metsad moodustavad vaid 0,80%. 2014. aasta seisuga hinnati niisutatava maa suuruseks 13 600 ruutkilomeetrit, mis tõi esile jõupingutused olemasolevate veevarude parimaks kasutamiseks.

Demograafia ja linnastumine

Alžeerias, kus 2020. aasta juuli seisuga on hinnanguliselt 42 972 878 elanikku, elab märkimisväärne enamus elanikkonnast Vahemere ranniku lähedal põhjaosas. See jaotus on tingitud majandustegevuse, sealhulgas põllumajanduse, tööstuse ja teenuste koondumisest nendesse piirkondadesse. Linnastumine on märkimisväärselt kõrge, 2020. aastal elab linnapiirkondades umbes 73,70% elanikkonnast. Pealinn Alžiir ja Oran on peamised linnakeskused, mis pulseerivad eluga ja pakuvad pilguheitu riigi rikkalikku pärandisse ja kultuuri.

Majandus: põllumajandusest süsivesinikeni

Alžeeria majandus on mitmekesine, kusjuures põllumajandustoodetel, nagu nisu, oder, kaer, viinamarjad, oliivid ja mitmesugused tsitrusviljad, on oluline roll. Loomakasvatussektor, kus on lambad ja veised, aitab samuti märkimisväärselt kaasa maapiirkondade elatusvahenditele. Majanduse südamelöök on aga nafta- ja maagaasitööstus, mida täiendavad kergetööstus, kaevandus-, elektri-, naftakeemia- ja toiduainetööstus.

Alžeeria peamised ekspordipartnerid on Itaalia, Hispaania, Prantsusmaa, USA, Brasiilia ja Holland, kusjuures nafta, maagaas ja naftatooted moodustasid 2009. aasta seisuga 97% ekspordist. Impordirindel juhib suurima partnerina Hiina, kellele järgnevad Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa, Hispaania ja Türgi. Esmane import on kapitalikaubad, toiduained ja tarbekaubad, mis näitab tööstuse ja tarbijate vajaduste tasakaalustatud kombinatsiooni.

Väljakutsed ja võimalused

Vaatamata loodusvarade rikkusele ja strateegilisele asukohale seisab Alžeeria silmitsi mitmesuguste väljakutsetega, sealhulgas vajadusega mitmekesistada oma majandust süsivesinikest kaugemale. Riigis on ka osa elanikkonnast, keda 2016. aastal hinnati 400 000-le, kellel puudub juurdepääs elektrile, rõhutades infrastruktuuri laiendamise ja säästvate energialahenduste tähtsust. Sellegipoolest on Alžeerial, mille SKP elaniku kohta oli 2017. aastal 15 200 dollarit, märkimisväärne kasvu- ja arengupotentsiaal, mis võimendab oma inim- ja loodusvarasid jõuka tuleviku suunas.

Järeldus

Alžeeria lummavad maastikud, rikkalikud ressursid ja elav kultuur muudavad selle tähelepanuväärseks riigiks Põhja-Aafrikas ja araabia maailmas. Tänu jätkuvatele jõupingutustele majanduse mitmekesistamise, säästva arengu ja piirkondliku koostöö valdkonnas on Alžeeria valmis mängima lähiaastatel rahvusvahelisel areenil veelgi olulisemat rolli.