Austria avastamine: pärl Euroopa südames

Kesk-Euroopas, lõunas Itaalia ja Sloveeniaga asuv Austria on tunnistuseks looduse ilust, rikkalikust ajaloost ja kultuurilisest elujõulisusest. Kogupindalaga 83 871 ruutkilomeetrit, millest 82 445 ruutkilomeetrit on maa ja 1 426 ruutkilomeetrit on vesi, pakub see riik mitmekesist maastikku, mis ulatub majesteetlikest Alpidest rahulike järvede ja metsadeni. Kuigi Austrial pole rannajoont, muudavad selle maastik ja kliima selle turistide aastaringseks sihtkohaks ja oluliseks sõlmpunktiks Euroopas.

Geograafia ja kliima

Austria piirneb kaheksa riigiga: Tšehhi Vabariik, Saksamaa, Ungari, Itaalia, Liechtenstein, Slovakkia, Sloveenia ja Šveits, kokku on maismaapiir 2,524 km. Austria maastikku iseloomustavad valdavalt Alpid läänes ja lõunas, pakkudes hingematvaid vaateid ja varjupaika talispordihuvilistele. Seevastu riigi ida- ja põhjaservas on enamasti tasased või õrnalt kaldus maastikud.

Austria kliima on sama mitmekesine kui selle maastik, pakkudes parasvöötme ja mandri ilmastikumustreid. Talved on üldiselt külmad, madalikel sajab sageli vihma ja lund, samas kui mägedes on suurem lumesadu. Suved on mõõdukalt soojad ja aeg-ajalt hoovihmadega, mistõttu on see ideaalne aeg matkamiseks ja maakohtade avastamiseks.

Loodusvarad ja maakasutus

Austriat on õnnistatud rikkalike loodusvaradega, nagu nafta, kivisüsi, pruunsüsi, puit, rauamaak, vask, tsink, antimon, magnesiit, volfram, grafiit, sool ja märkimisväärne hüdroenergia potentsiaal. Riik kasutab 38,40% oma maast põllumajanduslikel eesmärkidel ja selle metsa katvus on muljetavaldav 47,20%. Keskendudes jätkusuutlikkusele ja keskkonnahoiule, edendab Austria rohelist energiat ja vastutustundlikku maakorraldust.

Põllumajandus ja tööstus

Põllumajanduslikult toodab Austria teravilja, kartuleid, veini, puuvilju, piimatooteid, veiseid, sigu, kodulinde, saematerjali ja muid metsasaadusi. Need tööstusharud koos ehituse, masinate, sõidukite ja osade, toidu, metallide, kemikaalide, saematerjali, paberi, elektroonika ja turismiga moodustavad Austria majanduse selgroo. Mitmekesine tööstussektor peegeldab Austria tugevat majanduslikku tervist ja tema rolli olulise osalejana Euroopa turul.

Rahvastik ja linnastumine

2020. aasta juuli seisuga oli Austria hinnanguline elanikkond 8 859 449, enamik neist elas linnapiirkondades. Ainuüksi pealinnas Viinis elab umbes 1,93 miljonit elanikku, mis kehastab riigi kultuurilist ja majanduslikku südant. Rahvastiku jaotus kaldub põhja- ja idapiirkondade poole, kus topograafia on linnaarengu jaoks sobivam.

Linnastumine on jätkuvalt trend, 2020. aasta seisuga elab linnades 58,70% elanikkonnast. Austerlastel on kõrge elukvaliteet, mida toetavad tõhusad avalikud teenused, tugev haridussüsteem ja erakordne tervishoid.

Majandus ja kaubandus

Austrial on kõrge SKP elaniku kohta 50 000 dollarit (2017. aasta est.), mis rõhutab riigi jõukat majandust. Ta on ennast tõestanud keskse kaubanduspartnerina Euroopas, osaledes olulises kaubandustegevuses Saksamaa, USA, Itaalia, Šveitsi, Prantsusmaa ja Slovakkiaga. Riigi ekspordiportfell hõlmab masinaid ja seadmeid, mootorsõidukeid ja osi, tööstuskaupu, kemikaale, rauda ja terast ning toiduaineid, samas kui import keerleb sarnaste kategooriate ümber, rõhutades Euroopa turgude vastastikust sõltuvust.

Alates 2016. aastast 100% elektrifitseerimise määraga toetab Austria taristu oma tööstust ja tagab, et nii linna- kui ka maapiirkondades on juurdepääs usaldusväärsele elektrile. See saavutus peegeldab riigi pühendumust moderniseerimisele ja jätkusuutlikkusele.

Järeldus

Austria võlu peitub selle segus looduslikust ilust, ajaloolisest rikkusest ja kaasaegsest elujõust. Alates Alpide lumistest tippudest kuni Viini kultuurilise elujõuni pakub see Kesk-Euroopa rahvas ainulaadset kogemust, mis ühendab minevikku ja olevikku. Selle tugev majandus, loodusvarade säästev kasutamine ja elujõulised linnakeskused muudavad Austria mitte ainult reisijate jaoks ihaldusväärseks sihtkohaks, vaid ka Euroopa tasakaalustatud arengu mudeliks.

Riigi andmed

Riigikood AU
Piirkond Europe
Pind 83871 ruutkilomeetrit
Maapind 82445 ruutkilomeetrit
Veepind 1426 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 38.40%
Metsapind 47.20%
Madalaim kõrguspunkt Neusiedler See 115 m
Kõrgeim punkt Grossglockner 3,798 m
SKT elaniku kohta $50,000 (2017 est.)