Kanada avastamine: loodusimede ja majandusliku õitsengu maa

Geograafia ja kliima

Kanada, suur riik, mis asub Põhja-Ameerika põhjaosas, piirneb kolme võimsa ookeaniga: Põhja-Atlandi ookean idas, Vaikse ookeani põhjaosa läänes ja jäine Põhja-Jäämeri põhjas. Selle lähedust Ameerika Ühendriikidele tähistab ulatuslik maismaapiir 8,893 km, sealhulgas 2,477 km Alaskaga. Kanada lai maastik hõlmab kogupindala 9 984 670 ruutkilomeetrit, millest 9 093 507 ruutkilomeetrit on maa ja 891 163 ruutkilomeetrit on vesi. Sellel geograafilisel kolossil on maailma pikim rannajoon, mis ulatub üle 202 080 km.

Selle massiivse riigi kliima on väga erinev, alates lõunapoolsetest parasvöötmetest kuni põhjapoolsete subarktiliste ja arktiliste piirkondadeni. Maastik on sarnaselt mitmekesine, mida iseloomustavad suuresti tasandikud, läänes on imposantsed mäed ja kagus õrnad madalikud. Kanada kõrgeim kõrguspunkt on Logani mägi, mis kõrgub 5,959 m kõrgusel, samas kui madalaim on Atlandi ookean merepinnal.

Loodusvarad ja maakasutus

Kanadal on palju loodusvarasid, mistõttu on ta ülemaailmne liider mineraalide, näiteks boksiidi, rauamaagi, nikli, tsingi, vase ja kulla kaevandamisel ja eksportimisel. Sellel on ka märkimisväärsed haruldaste muldmetallide, kaaliumkloriidi, teemantide ja hõbeda varud. Lisaks maavaradele on Kanadas tohutud metsad, elusloodus ja kalandus koos rikkalike söe-, nafta-, maagaasi- ja hüdroenergia potentsiaaliga. Põllumajandusmaa moodustab 6,80% riigi kogupindalast, metsamaa katab 34,10%.

Põllumajandus ja tööstus

Põllumajanduse osas on Kanada suur nisu, odra, õliseemnete, tubaka, puuviljade ja köögiviljade tootja. Riik on tuntud ka oma piimatoodete, kala ja metsasaaduste poolest. Tööstussektor on väga mitmekesine, sisaldades oma toodangute hulgas transpordivahendeid, kemikaale, mineraale, toiduaineid, puitu ja paberitooteid, kalatooteid, naftat ja maagaasi.

Rahvastik ja linnastumine

Hinnanguliselt 37 694 085 elanikuga 2020. aasta juuli seisuga on Kanadas valdav enamus elanikkonnast, kes elab umbes 300 km kaugusel Ameerika Ühendriikide lõunapiirist. Kõige tihedamini asustatud provints on Ontario, millele järgnevad Quebec ja Briti Columbia. Ligikaudu 81,60% kanadalastest elab linnapiirkondades, tuues esile olulise suundumuse linnastumise suunas. Suuremate linnakeskuste hulka kuuluvad Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary, Edmonton ja pealinn Ottawa.

Kanada identiteeti rikastavad selle kaks ametlikku keelt, inglise ja prantsuse keel, mis peegeldavad riigi koloniaalajalugu ja mitmekultuurilist pärandit. Kanadalaste levik USA piiri lähedal hõlbustab majandussidemeid ja kultuurivahetust kahe riigi vahel, tekitades samal ajal ka probleeme selle ulatusliku piiri haldamisel.

Majandusmaastik

Kanadal on tugev ja mitmekesine majandus, mille SKP elaniku kohta oli 2017. aastal 48 400 dollarit. Ameerika Ühendriigid on endiselt Kanada suurim kaubanduspartner, saades 2017. aastal 76,4% Kanada ekspordist ja tarnides 51,5% oma impordist. Hiinal on oluline roll ka Kanada rahvusvahelises kaubanduses, olles nii peamine ekspordisihtkoht kui ka peamine impordiallikas.

Riigi ekspordiportfell on lai, hõlmates mootorsõidukeid ja nende osi, tööstusmasinaid, lennukeid, telekommunikatsiooniseadmeid ja mitmesuguseid loodusvarasid. Import hõlmab masinaid ja seadmeid, mootorsõidukeid ja nende osi, toornaftat ja kestvuskaupu. Kanada elanikkonna täielik elektrifitseerimine 2016. aastaks rõhutab riigi pühendumust infrastruktuuri arendamisele ja tehnoloogia arengule.

Järeldus

Kanada on tunnistus looduse ilust ja hiilgusest, mida täiendab vastupidav ja dünaamiline majandus. Selle strateegiline asukoht, mitmekesine kliima ja rikkalikud loodusvarad on kujundanud rahva, kes on nii keskkonnaaarete kaitsja kui ka tohutu tegija ülemaailmsel majandusareenil. Oma elujõuliste linnade, tohutu põlislooduse ja uuenduslike tööstusharudega meelitab Kanada jätkuvalt inimesi kogu maailmast, pakkudes võimalusi õitsenguks, seiklusteks ja harmooniliseks eluviisiks.

Riigi andmed

Riigikood CA
Piirkond North America
Pind 9984670 ruutkilomeetrit
Maapind 9093507 ruutkilomeetrit
Veepind 891163 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 6.80%
Metsapind 34.10%
Madalaim kõrguspunkt Atlantic Ocean 0 m
Kõrgeim punkt Mount Logan 5,959 m
SKT elaniku kohta $48,400 (2017 est.)