Eswatini: Lõuna-Aafrika juveel

Geograafia ja kliima

Lõuna-Aafrikas, Mosambiigi ja Lõuna-Aafrika vahel asuv Eswatini kuningriik hõlmab umbes 17 364 ruutkilomeetri suurust ala. See merepiirita rahvas uhkeldab maastikuga, mida iseloomustavad mäed ja künkad koos mõõdukalt kaldus tasandikega, muutes selle maaliliseks meistriteoseks. Vaatamata rannajoone puudumisele kompenseerib Eswatini oma hingematvate maastikega. Riigi kliima varieerub märkimisväärselt, ulatudes troopilistest madalikest kuni peaaegu parasvöötmeni kõrgemates piirkondades, mahutades mitmekesist taimestikku ja loomastikku.

Loodusvarad ja maakasutus

Eswatinit on õnnistatud rikkalike loodusvaradega, sealhulgas asbest, kivisüsi, savi, kassiteriit, hüdroenergia ja metsad. Nimelt on seal ka väikesed kulla- ja teemandimaardlad, karjäärikivid ja talk. Põllumajandusmaa moodustab 68,30% kogu maa-alast, samas kui metsad katavad 31,70%, peegeldades riigi rikkalikku bioloogilist mitmekesisust ja põllumajanduslikku potentsiaali. Suur Usutu jõgi ja Emlembe, riigi madalaimad ja kõrgeimad kõrguspunktid, rõhutavad geograafilist mitmekesisust, mis toetab selle looduslikku ilu ja ressursse.

Rahvastik ja ühiskond

2020. aasta juuli seisuga oli Eswatini rahvaarv hinnanguliselt 1 104 479. Selle elanikkonna jaotus on ebaühtlane, peamiselt koondunud orgudesse ja tasandikesse mägise maastiku tõttu. Linnastumine on suhteliselt madal, vaid umbes 24,20% elanikkonnast elab linnapiirkondades, sealhulgas pealinnas Mbabane, kus elab umbes 68 000 elanikku. Riigi ametlikud keeled on inglise ja siSwati, mis peegeldavad selle koloniaalajalugu ja kultuuripärandit. Eswatini inimesed on tuntud kui liSwati (ainsus) või emaSwati (mitmuses), kuigi termin Swazi on inglise keele kõnelejate seas endiselt laialdaselt kasutusel.

Majandus

Eswatini majandus on mitmekesine, põllumajandusel on oluline roll selliste tööstusharude kõrval nagu karastusjookide kontsentraatide tootmine, söekaevandamine, metsandus, suhkrutöötlemine, tekstiil ja rõivad. Suhkruroog, mais, puuvill, tsitruselised, ananassid, veised ja kitsed kuuluvad peamiste põllumajandustoodete hulka, toetades nii kohalikku tarbimist kui ka eksporti.

Kaubandus ja tööstus

Kaubandusrindel on Eswatinil tugevad suhted Lõuna-Aafrikaga, kes on tema peamine ekspordi- ja impordipartner, näidates kahe riigi vahelist põimunud majandusdünaamikat. 2017. aastal moodustas Lõuna-Aafrika 94% Eswatini ekspordist, sealhulgas karastusjookide kontsentraadid, suhkur, puit, puuvillane lõng, külmikud, tsitruselised ja puuviljakonservid. Seevastu Eswatini importis Lõuna-Aafrikast peamiselt mootorsõidukeid, masinaid, transpordivahendeid, toiduaineid, naftasaadusi ja kemikaale, rõhutades sõltuvust oma naabrist oluliste kaupade ja teenuste osas. Lisaks tõusis Hiina oluliseks impordipartneriks, moodustades 2017. aastal 5,2% impordist, mis tähistab kuningriigi katseid mitmekesistada oma kaubandussuhteid.

Infrastruktuuri ja arenguga seotud väljakutsed

Vaatamata oma rikkalikele loodusvaradele ja majandustegevusele seisab Eswatini silmitsi väljakutsetega kaasava majanduskasvu ja arengu tagamisel. Üks kriitilisi küsimusi on elektrifitseerimine, kuna 2017. aasta seisuga puudub ligikaudu 900 000 inimesel juurdepääs elektrile. See kujutab endast märkimisväärseid takistusi kestliku arengu eesmärkide saavutamisel, eelkõige maapiirkondades, kus elab suurem osa elektrifitseerimata elanikkonnast.

Põllumajandus ja niisutamine

Põllumajandus on endiselt Eswatini majanduse selgroog, kuid siiski sõltub see tootlikkuse ja toiduga kindlustatuse tagamiseks suuresti hinnanguliselt 500 ruutkilomeetrist niisutatavast maast alates 2012. aastast. See sõltuvus rõhutab säästvate veemajandustavade tähtsust olukorras, kus kasvab mure kliimamuutuste ja keskkonnaseisundi halvenemise pärast.

Järeldus

Eswatini, vapustava loodusliku ilu ja kultuurilise rikkusega riik, seisab oma traditsioonide säilitamise ja kaasaegse arengu omaksvõtmise ristteel. Tänu oma strateegilisele asukohale Lõuna-Aafrikas, mitmekesisele majandusele ja kasvupotentsiaalile suudab Eswatini oma väljakutsed ületada säästva arengu strateegiate, tõhustatud piirkondliku integratsiooni ja taastuvatele energiaallikatele keskendumise kaudu, et oma tulevikku toita. Kuna maailm liigub omavahel seotuma ja keskkonnateadlikuma ajastu poole, kujutab Eswatini teekond endast ainulaadset segu pärandist ja innovatsioonist, pakkudes väärtuslikke õppetunde säästvaks arenguks ja kultuuri säilitamiseks.

Riigi andmed

Riigikood WZ
Piirkond Africa
Pind 17364 ruutkilomeetrit
Maapind 17204 ruutkilomeetrit
Veepind 160 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 68.30%
Metsapind 31.70%
Madalaim kõrguspunkt Great Usutu River 21 m
Kõrgeim punkt Emlembe 1,862 m
SKT elaniku kohta $10,100 (2017 est.)