Põhjalik ülevaade Soomest

Põhja-Euroopas asuv riik Soome uhkeldab intrigeeriva geograafilise asukohaga, mis piirneb Läänemere, Botnia lahe ja Soome lahega, paiknedes Rootsi ja Venemaa vahel. See Põhjamaa on tuntud oma vapustavate loodusmaastike, arenenud ühiskonna ja õitsva majanduse poolest, muutes selle atraktiivseks sihtkohaks nii turistidele kui ka investoritele. Selles artiklis süveneme sügavale erinevatesse aspektidesse, mis muudavad Soome ainulaadseks, alates geograafiast ja kliimast kuni majanduse ja sotsiaalse struktuurini.

Geograafia ja kliima

Kogupindalaga 338 145 ruutkilomeetrit, millest 303 815 ruutkilomeetrit on maa ja 34 330 ruutkilomeetrit on vesi, on Soome veerikka riigi kehastus. Selle ulatuslik rannajoon ulatub üle 1,250 kilomeetri, pakkudes palju võimalusi merendustegevuseks. Riik jagab oma piire Norra (709 km), Rootsi (545 km) ja Venemaaga (1309 km), luues elava kultuuri- ja majandusvahetuse oma naabritega.

Soome maastikku iseloomustavad valdavalt madalad, tasased kuni veerevad tasandikud, mis on segatud enam kui 60 000 järve ja madalate küngastega, luues hingematva maastiku. See on koduks Haltile, kõrgeimale kõrguspunktile, mis asub 1,328 meetri kõrgusel merepinnast, vastandudes järsult Läänemere madalaimale kõrguspunktile. See ainulaadne topograafia toetab mitmesuguseid loodusvarasid, sealhulgas puitu, rauamaaki, vaske ja lubjakivi, kui nimetada vaid mõnda.

Soome kliima on külm parasvöötme, potentsiaalselt subarktiline, kuid suhteliselt pehme Põhja-Atlandi hoovuse, Läänemere ja järvede rohkuse mõõduka mõju tõttu. Vaatamata oma põhjapoolsele asukohale naudib Soome nelja erinevat aastaaega, millest igaüks pakub kohalikele ja külastajatele erinevat võlu ja tegevusvõimalusi.

Majandus ja ühiskond

Soome majandus on tugev, SKP elaniku kohta oli 2017. aastal hinnanguliselt 44 500 dollarit. Selle majandustegevus on mitmekesine, ulatudes metallidest ja metalltoodetest, elektroonikast, masinatest ja laevaehitusest kuni tselluloosi ja paberi, toiduainete ja tekstiilini. Riik on ennast tõestanud ka olulise tegijana maailmaturul, kus Saksamaa, Rootsi, USA ja Hiina on oma peamiste ekspordipartnerite hulgas. Soome tööstus keskendub suuresti jätkusuutlikkusele ja innovatsioonile, eriti elektri- ja optikaseadmete, masinate ja põhimetallide sektoris.

Põllumajandus hõivab väikese osa riigi fookusest, põllumajandusmaa moodustab vaid 7,50% ja metsamaa muljetavaldava 72,90%. Peamiste põllumajandustoodete hulka kuuluvad oder, nisu, suhkrupeet, kartul ja piimakarja. Vaatamata piiratud põllumajandustoodangule tagab Soome toiduainete tootmises kõrge omavarustatuse taseme.

Rahvastik ja keel

2020. aasta juuli seisuga oli Soome rahvaarv hinnanguliselt 5 571 665, kusjuures enamik elab riigi lõunapoolsetes piirkondades, kus linnastumise määr on kõrgem. Pealinnas Helsingis elab umbes 1,305 miljonit inimest, mis toob esile linnade kontsentratsiooni. Soomet iseloomustab suur linnaelanikkond, mis on 2020. aastal hinnanguliselt 85,50%, mis peegeldab riigi kaasaegset infrastruktuuri ja tõhusaid avalikke teenuseid.

Ametlikult tunnustab Soome kahte keelt: soome ja rootsi keelt, kusjuures enamik elanikkonnast räägib soome keelt. See keeleline mitmekesisus annab tunnistust riigi kaasavast poliitikast ja ajaloolistest sidemetest Rootsiga.

Looduslik ilu ja jätkusuutlikkus

Soomet ei imetleta mitte ainult majandusliku õitsengu ja ühiskonna arengu pärast, vaid teda austatakse ka pühendumuse eest keskkonnasäästlikkusele. Riigi tohutud metsad, arvukad järved ja mitmekesine elusloodus on Soome identiteedi ja elustiili keskmes. Keskkonnahoid ja säästvad eluviisid on Soome eluviisis sügavalt juurdunud, suurendades veelgi riigi atraktiivsust rohelise eluviisi mudelina.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Soome esitleb muljetavaldavat segu looduslikust ilust, majanduslikust vastupidavusest ja sotsiaalsest arengust. Selle strateegiline asukoht koos pühendumusega jätkusuutlikkusele ja innovatsioonile tagab, et Soome jääb ülemaailmse konkurentsivõime ja elujõulisuse esirinnas. Ükskõik, kas kedagi köidavad majanduslikud võimalused, vapustavad maastikud või progressiivne sotsiaalne keskkond, pakub Soome ainulaadset ja rikastavat kogemust kõigile, kes selle piirides seiklevad.

Riigi andmed

Riigikood FI
Piirkond Europe
Pind 338145 ruutkilomeetrit
Maapind 303815 ruutkilomeetrit
Veepind 34330 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 7.50%
Metsapind 72.90%
Madalaim kõrguspunkt Baltic Sea 0 m
Kõrgeim punkt Halti (alternatively Haltia, Haltitunturi, Haltiatunturi) 1,328 m
SKT elaniku kohta $44,500 (2017 est.)