Guatemala avastamine: Kesk-Ameerika juveel

Geograafilised imed

Kesk-Ameerika südames asuv Guatemala on riik, mis on tulvil looduslikku ilu ja geograafilist mitmekesisust. See kaunistab Vaikse ookeani põhjaosa El Salvadori ja Mehhiko vahel ning Hondurase lahte (Kariibi meri) Hondurase ja Belize’i vahel. Rahvas laiub 108 889 ruutkilomeetri suurusel alal, hõlmates peamiselt maad (107 159 ruutkilomeetrit) ja tagasihoidlikku osa veest (1 730 ruutkilomeetrit). Selle rannajoon ulatub 400 km kaugusele, pakkudes hingematvaid vaateid ja hulgaliselt mere bioloogilist mitmekesisust.

Kliima ja maastik

Guatemala kliima on valdavalt troopiline; madalikel on kuum ja niiske, samas kui mägismaal on jahedam kliima. See temperatuurimuutus täiendab riigi mitmekesist maastikku, kus kaks ida-läänesuunalist mägiahelat jagavad Guatemala kolmeks erinevaks piirkonnaks: mägine mägismaa, viljakas Vaikse ookeani rannik mägedest lõunas ja tohutu Põhja-Peteni madalik. Selline mitmekesisus võimaldab siin jõudsalt areneda paljudel ökosüsteemidel ja liikidel.

Loodusvarad ja maakasutus

Guatemala on varustatud erinevate loodusvaradega, sealhulgas nafta, nikkel, haruldased metsad, kala, tšikel ja hüdroenergia potentsiaal. Maa koosseis näitab tugevat põllumajanduslikku vundamenti – 41.20% maast on pühendatud põllumajandusele, samas kui 33.60% on kaetud metsadega, mis peegeldab riigi pühendumust nii majandusele kui ka ökoloogiale. Alates 2012. aastast on 3,375 ruutkilomeetrit maad niisutamise all, rõhutades põllumajanduse tähtsust Guatemala majanduses.

Rahvastiku demograafiline teave

Hinnanguliselt 17 153 288 elanikuga 2020. aasta juuli seisuga on Guatemalas elav kultuuride ja traditsioonide gobelään. Vaatamata oma geograafilisele mitmekesisusele elab enamik guatemalalasi riigi lõunaosas, eriti mägipiirkondades. Üle poole elanikkonnast eelistab maapiirkondade rahu elavale linnaelule. Pealinn Guatemala City on kõige suurema rahvaarvuga linnapiirkond, kus elab 2020. aasta seisuga umbes 2,935 miljonit kodanikku.

Majanduslik ülevaade

Guatemala majanduse selgroog peitub rikkalikes põllumajandustoodetes, sealhulgas suhkruroos, mais, banaanides, kohvis, ubades ja kardemonis, ning tugevas loomakasvatussektoris. Need sektorid mitte ainult ei toeta kodumaiseid vajadusi, vaid aitavad oluliselt kaasa ka riigi ekspordile. Tööstusharude osas on Guatemala arendanud nišše suhkru töötlemises, tekstiili- ja rõivatööstuses, mööblitootmises, kemikaalides, naftas ja eriti turismis. Riigi ekspordipartnerite hulka kuuluvad peamiselt USA, El Salvador, Honduras, Nicaragua ja Mehhiko, peamised ekspordiartiklid on suhkur, kohv, nafta, rõivad, banaanid, puu- ja köögiviljad, kardemon, tootmistooted, vääriskivid, metallid ja elekter.

Kaubandus ja investeeringud

Ameerika Ühendriigid paistavad silma Guatemala peamise kaubanduspartnerina, kuid riigil on ka märkimisväärsed kaubandussuhted muu hulgas Hiina, Mehhiko, El Salvadoriga. Import mängib Guatemala majanduse säilitamisel olulist rolli, kuna riik impordib kütuseid, masinaid, ehitusmaterjale, teravilja ja väetisi peamiselt USA-st, Hiinast ja Mehhikost. Nende rahvusvaheliste suhete uurimine soodustab majanduskasvu ning annab võimalusi tehnoloogiliseks ja infrastruktuuri arenguks.

Väljakutsed ja väljavaated

Vaatamata rikkalikule kultuuripärandile ja loodusvaradele seisab Guatemala silmitsi mitmete väljakutsetega, sealhulgas osa elanikkonnast, kes elab ilma elektrita, hinnanguliselt 1 miljon inimest 2017. aastal. Sellegipoolest, kui SKP elaniku kohta oli 2017. aastal 8,200 dollarit, näitab riik lubadust kasvuks ja arenguks. Elektrifitseerimise tõhustamine Guatemalas võib ergutada majandustegevust, parandada elatustaset ja avada uusi võimalusi säästvaks arenguks.

Kokkuvõtvad mõtted

Guatemala oma lopsakate maastike, rikkalike ressursside ja mitmekesiste kultuuridega on tunnistuseks Kesk-Ameerika vastupidavusest ja elujõulisusest. Jätkates oma teed majandusliku ja sotsiaalse arengu suunas, jääb see rahvas nii maadeavastajatele kui ka investoritele kütkestavaks sihtkohaks, pakkudes ainulaadset segu väljakutsetest ja võimalustest.

Riigi andmed

Riigikood GT
Piirkond Central America
Pind 108889 ruutkilomeetrit
Maapind 107159 ruutkilomeetrit
Veepind 1730 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 41.20%
Metsapind 33.60%
Madalaim kõrguspunkt Pacific Ocean 0 m
Kõrgeim punkt Volcan Tajumulco (highest point in Central America) 4,220 m
SKT elaniku kohta $8,200 (2017 est.)