Guinea-Bissau avastamine: peidetud pärl Lääne-Aafrikas

Guinea-Bissau tutvustus

Guinea-Bissau, mis asub Lääne-Aafrika rannikul, piirneb Atlandi ookeani põhjaosa, Guinea ja Senegaliga, on riik, mis on rikas kultuuri, ajaloo ja loodusvarade poolest. Kogupindalaga 36 125 ruutkilomeetrit on see mitmekesine geograafiaga väike rahvas, mis ulatub rannikutasandikest savannipiirkondadeni. Selle rannajoon ulatub 350 km kaugusele, kus on taandunud suudmeala maastik, mis on punktiiritud mitme avamere saarega, sealhulgas märkimisväärse Arquipelago Dos Bijagosega. See ainulaadne keskkond ei tee Guinea-Bissaust mitte ainult hingematvalt kauni looduse paiga, vaid ka riigi, millel on tohutu potentsiaal säästvaks arenguks.

Geograafia ja kliima

Guinea-Bissau maastik on valdavalt madal rannikutasandik, mis tõuseb idas savanniks. Riigil on ulatuslik jõgede ja suudmealade võrgustik, mis aitab kaasa selle märkimisväärsele veealale, umbes 8,005 ruutkilomeetrile. Kliima on troopiline, mida iseloomustab kuum ja niiske atmosfäär. Aasta jaguneb edelatuulte tõttu vihmaperioodiks juunist novembrini ja kuivaks hooajaks detsembrist maini, mida mõjutavad kirdepoolsed harmattantuuled. Need kliimatingimused on soodsad mitmesugustele põllumajanduslikele tegevustele ja mitmekesistele ökosüsteemidele.

Loodusvarad ja põllumajandus

Guinea-Bissaul on rikkalikult loodusvarasid, sealhulgas kala, puit, fosfaadid, boksiit, savi, graniit, lubjakivi ja potentsiaalsed naftamaardlad. Põllumajandusel on riigi majanduses keskne roll, kaasates märkimisväärse osa elanikkonnast. Põllumajandusmaastikul domineerivad sellised tooted nagu riis, mais, oad, maniokk, india pähklid, maapähklid ja palmituumad. Vaatamata probleemidele jääb see sektor Guinea-Bissau majanduse nurgakiviks, andes panuse nii sisetarbimisse kui ka ekspordituludesse.

Majanduslik ülevaade

Guinea-Bissau majandus sõltub suurel määral põllumajandusest ja loodusvaradest. Eriti tähelepanuväärsed on kašupähklid, mis on riigi parim eksporditoode. Muud olulised ekspordiartiklid hõlmavad kala, krevette ja puitu. Tööstussektor on keskendunud peamiselt põllumajandustoodete töötlemisele koos õlle ja karastusjookide tootmisega. Riik seisab aga silmitsi majanduslike takistustega, mille SKP elaniku kohta oli 2017. aastal hinnanguliselt 1,900 dollarit. Majanduse mitmekesistamiseks ja taristu parandamiseks tehtavad jõupingutused on jätkusuutliku majanduskasvu jaoks endiselt kriitilise tähtsusega.

Rahvastik ja linnastumine

2020. aasta juuli seisuga oli Guinea-Bissau rahvaarv hinnanguliselt 1 927 104. Ligikaudu 44,2% neist elanikest elab linnapiirkondades, umbes 600 000 inimest elab pealinnas Bissaus. Elanikkonna jaotus on suhteliselt ebaühtlane, märkimisväärne kontsentratsioon pealinnas ja teistes linnakeskustes, jättes maapiirkonnad hõredalt asustatud. Ametlik keel on portugali keel, mis peegeldab riigi ajaloolisi sidemeid endise Portugali kolooniana.

Väljakutsed ja võimalused

Vaatamata oma potentsiaalile seisab Guinea-Bissau silmitsi arvukate probleemidega, sealhulgas poliitilise ebastabiilsuse, vaesuse ja ebapiisava taristuga. Elektrifitseerimine on endiselt oluline probleem, kuna 2017. aastal puudus hinnanguliselt 2 miljonil inimesel juurdepääs elektrile. Sellegipoolest on riigil kasutamata võimalusi, eriti loodusvarade säästval arendamisel, põllumajandussektori edendamisel ja energia kättesaadavuse parandamisel. Valitsuse ja rahvusvahelise üldsuse ühiste jõupingutustega suudab Guinea-Bissau ületada oma takistused säästva arengu ja majanduskasvu saavutamisel.

Järeldus

Guinea-Bissau oma silmatorkavate maastike, rikkalike loodusvarade ja elava kultuuriga annab tunnistust Lääne-Aafrika riikide vastupidavusest ja potentsiaalist. Kuigi väljakutsed püsivad, lubab tulevik sellel Lääne-Aafrika riigil kasutada oma põllumajanduslikke, looduslikke ja inimressursse jõuka tuleviku nimel. Kuna maailm püüab toetada säästvat arengut kogu Aafrikas, pakub Guinea-Bissau väärtuslikke õppetunde ja võimalusi majanduskasvuks, muutes selle riigiks, mida tasub lähiaastatel jälgida.

Riigi andmed

Riigikood PU
Piirkond Africa
Pind 36125 ruutkilomeetrit
Maapind 28120 ruutkilomeetrit
Veepind 8005 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 44.80%
Metsapind 55.20%
Madalaim kõrguspunkt Atlantic Ocean 0 m
Kõrgeim punkt unnamed elevation in the eastern part of the country 300 m
SKT elaniku kohta $1,900 (2017 est.)