Guyana avastamine: pärl Lõuna-Ameerika põhjarannikul

Lõuna-Ameerika põhjakaldal, mis piirneb Atlandi ookeani põhjaosaga ning mida ääristavad Suriname ja Venezuela, asub Guyana, lopsaka looduse ilu ja rikkaliku kultuuripärandiga riik. 214 969 ruutkilomeetri suurune ala, mille pindala on 196 849 ruutkilomeetrit ja veekogud moodustavad 18 120 ruutkilomeetrit, on Guyanas mitmekesine geograafia rannikutasandikest kuni veerevate mägismaade ja ulatuslike savannideni lõunas.

Geograafilised ja kliimatingimused

Guyana maastikku iseloomustab valdavalt selle enamasti veerev mägismaa, millel on märkimisväärne madal rannikutasandik ja lõunapiirkond, mida tähistab savann. Riik jagab maismaapiire kokku 2,933 km Brasiilia (1,308 km), Suriname (836 km) ja Venezuelaga (789 km) ning selle rannajoon ulatub 459 km, pakkudes olulist juurdepääsu Atlandi ookeani põhjaosale. Vaatamata ekvaatori lähedusele naudib Guyana troopilist kliimat, kus soojust vähendavad kirdekaubanduse tuuled. Sellel on kaks peamist vihmaperioodi, maist augustini ja novembrist jaanuarini, muutes selle keskkonnatingimused ideaalseks mitmekesiste ökosüsteemide ja põllumajanduse jaoks.

Kõrgus kogu riigis varieerub, madalaim punkt on Atlandi ookeani merepinnal ja selle kõrgeim kõrgus asub Roraima mäel Laberintos del Nortes, tõustes 2,775 m-ni. See topograafiline mitmekesisus hõlbustab rikkalikke loodusvarasid, sealhulgas boksiidi, kulda, teemante, lehtpuupuitu, krevette ja kala, mis on riigi majanduse ja eluviisi keskmes.

Loodusvarad, põllumajandus ja tööstus

Loodusvarade poolest rikas Guyana majandus saab teemantide ja väärtusliku puidu kõrval märkimisväärset kasu boksiidi ja kulla kaevandamisest. Põllumajandussektor, mis kasutab 8,40% riigi maast, toodab suhkruroogu, riisi, toiduõlisid, samuti kariloomi ja mereande, nagu veiseliha, sealiha, linnuliha, krevetid ja kala. Neid sektoreid toetab alates 2012. aastast hinnanguliselt 1,430 ruutkilomeetrit niisutatavat maad, mis rõhutab põllumajanduse ja sellega seotud tööstusharude, nagu suhkru- ja riisitööstuse, tekstiilitööstuse ning hiljuti puidu ja kulla kaevandamise tähtsust riigi majandusstruktuurile.

Demograafia ja linnastumine

Guyana, mille rahvaarv oli 2020. aasta juulis hinnanguliselt 750 204, näitab kontsentreeritud demograafilist mustrit, kus enamik selle elanikkonnast elab pealinnas Georgetownis ja selle ümbruses, eriti kirdes. Täiendavad rahvarohked piirkonnad hõlmavad Berbice jõe äärseid alasid. Sellest hoolimata on suur osa riigist endiselt hõredalt asustatud, peegeldades selle suuri metsaalasid, mis katavad 77,40% territooriumist ja aitavad kaasa selle rikkalikule bioloogilisele mitmekesisusele. Lisaks elas 2020. aasta seisuga linnakeskustes vaid umbes 26,80% elanikkonnast, mis näitab valdavalt maaelanike enamust.

Guyana ametlik keel on inglise keel, mis peegeldab selle koloniaalajalugu, hõlbustades suhtlemist ja haridust selle erinevate etniliste rühmade vahel. Selle inimesed on kollektiivselt tuntud kui Guyanese, peegeldades kultuuride ja traditsioonide segu, mis rikastavad rahva sotsiaalset maastikku.

Majanduse väljavaated

Guyanese majandust, mille SKP elaniku kohta oli 2017. aastal 8,100 dollarit, mõjutab selle lai valik loodusvarasid ja põllumajanduse tootlikkust. Riigi peamised ekspordipartnerid on Kanada, Ameerika Ühendriigid, Panama, Ühendkuningriik, Jamaica ning Trinidad ja Tobago. Peamised ekspordiartiklid on suhkur, kuld, boksiit, alumiiniumoksiid, riis, krevetid, melass, rumm ja puit. Seevastu tema suurimad impordipartnerid on Trinidad ja Tobago, USA, Hiina ja Suriname, kusjuures import koosneb peamiselt tootjatest, masinatest, naftast ja toidust. See kaubandusdünaamika rõhutab Guyana integreerumist maailmaturule, tasakaalustades oma ressursipõhist eksporti ning tööstuskaupade ja toiduainete importi.

Elektrifitseerimise määr on 2016. aastaks jõudnud 84,2%ni kogu elanikkonnast, mis näitab märkimisväärseid edusamme taristu arendamisel ja kodanike juurdepääsu elektrile. See edasiminek toetab nii Guyanese inimeste elukvaliteeti kui ka selle tööstusharude ja ettevõtete tegevusvõimet.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Guyumedana kerkib esile suurepärase looduse ilu, rikkalike ressursside ja elava kultuuriga rahvana. Lõuna-Ameerika põhjaosas ainulaadselt paiknev keskus seisab silmitsi arengumaadele omaste väljakutsete ja võimalustega, navigeerides oma ulatuslike loodusmaastike säilitamise ja majandusarengu edendamise vahel. Kuna Guyana areneb edasi ja integreerub edasi maailmamajandusse, mängivad tema suurimad varad – mitmekesised keskkonnad, ressursid ja inimesed – oma tuleviku kujundamisel otsustavat rolli.

Riigi andmed

Riigikood GY
Piirkond South America
Pind 214969 ruutkilomeetrit
Maapind 196849 ruutkilomeetrit
Veepind 18120 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 8.40%
Metsapind 77.40%
Madalaim kõrguspunkt Atlantic Ocean 0 m
Kõrgeim punkt Laberintos del Norte on Mount Roraima 2,775 m
SKT elaniku kohta $8,100 (2017 est.)