Hondurase avastamine: Kesk-Ameerika pärl

Kesk-Ameerika südames asuv Honduras on riik, mis on tulvil looduse ilu, ajaloolist rikkust ja kultuurilist elujõulisust. See jagab oma piire Guatemala, El Salvadori ja Nicaraguaga ning uhkeldab ulatusliku rannajoonega, mis puudutab nii Kariibi merd kui ka Vaikse ookeani põhjaosa. Kogupindalaga 112 090 ruutkilomeetrit, millest 111 890 ruutkilomeetrit on maa ja 200 ruutkilomeetrit on vesi, pakub Honduras mitmekesist maastikku, mis ulatub subtroopilistest madalikest parasvöötme mägipiirkondadeni.

Geograafiline mitmekesisus

Riigi geograafiline mitmekesisus ilmneb selle enamasti mägises interjööris ja kitsastes rannikutasandikel. Hondurase maismaapiir on kokku 1,575 km, puudutades Guatemalat 244 km, El Salvadori 391 km ja Nicaraguat 940 km. Riigi rannajoon ulatub üle 823 km, pakkudes hingematvaid vaateid ja mereväravat maailma. Kliima varieerub subtroopilistest madalikest kuni parasvöötmeni mägedes, mahutades rikkalikult erinevaid taimestikke ja loomastikku. Cerro Las Minas, mis seisab kõrgel 2,870 m, tähistab riigi kõrgeimat kõrguspunkti, samas kui Kariibi meri asub madalaimal.

Loodusvarad ja maastik

Loodusvarade poolest rikas Honduras on varustatud puidu, kulla, hõbeda, vase, plii, tsingi, rauamaagi, antimoni, kivisöe, kala ja märkimisväärse hüdroenergia potentsiaaliga. Selle maastikku iseloomustavad karmid mäed, mis on segatud kitsaste rannikutasandikega, kus on 28,80% põllumajandusmaad ja 45,30% metsamaad. Vaatamata selle maastiku väljakutsetele on riik suutnud kasvatada mitmesuguseid põllumajandustooteid, nagu banaanid, kohv, tsitruselised, mais ja Aafrika palm; mis täiendavad ELi loomakasvatus- ja kalandussektorit.

Majanduslik ülevaade

Hondurase majandus põhineb peamiselt põllumajandusel, kusjuures peamised eksporditooted on banaanid ja kohv. Kuid riigis on ka kasvav tööstussektor, mis keskendub suhkru töötlemisele, tekstiilile, kootud ja kootud rõivastele, samuti puittoodetele, sealhulgas sigaritele. Alates 2017. aastast tõusis juhtivaks ekspordipartneriks Ameerika Ühendriigid, kellele järgnesid Saksamaa, Belgia, El Salvador, Holland, Guatemala ja Nicaragua. Impordi poolest sõltub Honduras kõige rohkem Ameerika Ühendriikidest, Guatemalast, Hiinast, Mehhikost, El Salvadorist, Panamast ja Costa Ricast pärit kaupadest, kusjuures peamised importtooted on sideseadmed, masinad, transpordimaterjalid ja toiduained.

Rahvastik ja linnastumine

Honduras, mille hinnanguline kogurahvastik on 2020. aasta juuli seisuga umbes 9 235 340, näitab oma Kesk-Ameerika naabritega võrreldes ainulaadset linnastumismustrit. Enamik selle elanikke elab mägises lääneosas, kus on märkimisväärsed asustuskeskused pealinnas Tegucigalpa ja San Pedro Sula. Põhjas asuv Rio Ulua org paistab silma tihedalt asustatud madalikuna. Linnaelanikkond moodustab 58,40% koguarvust, mis näitab järkjärgulist, kuid jätkuvat nihet linnastumise suunas. Hispaania keel on ametlik keel, mis soodustab ühtsustunnet Hondurase elanikkonna moodustavate erinevate rühmade vahel.

Kultuuriline ja sotsiaalne struktuur

Honduras tutvustab elavat kultuuri, mis ammutab inspiratsiooni põlisrahvaste, Aafrika ja Hispaania mõjudest, mis on nähtavad selle köögis, muusikas ja festivalidel. Vaatamata majanduslikele väljakutsetele, mille SKP elaniku kohta oli 2017. aastal hinnanguliselt 5,600 dollarit, on honduraslased tuntud oma vastupidavuse ja tugevate kogukonna võlakirjade poolest. Jõupingutused riigi elektrifitseerimiseks jätkuvad, umbes 2 miljonit elanikku on 2017. aasta seisuga endiselt elektrita. Ometi särab Hondurase rahva vaim ja nende pühendumus oma riigi parandamisele eredalt.

Vaadates tulevikku

Kuna Honduras jätkab liikumist säästva arengu suunas, on ta endiselt suure potentsiaaliga riik. Selle looduslik ilu koos strateegilise geograafilise asukoha, rikkalike ressursside ja tööka elanikkonnaga loob aluse tulevasele kasvule ja õitsengule. Nii reisijatele, investoritele kui ka kohalikele pakub Honduras hulgaliselt võimalusi, mis ootavad avastamist ja hellitamist.

Riigi andmed

Riigikood HO
Piirkond Central America
Pind 112090 ruutkilomeetrit
Maapind 111890 ruutkilomeetrit
Veepind 200 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 28.80%
Metsapind 45.30%
Madalaim kõrguspunkt Caribbean Sea 0 m
Kõrgeim punkt Cerro Las Minas 2,870 m
SKT elaniku kohta $5,600 (2017 est.)