Smaragdisaare uurimine: põhjalik pilk Iirimaale

Sissejuhatus

Lääne-Euroopas asuv Iirimaa on lummav riik, mis hõivab viis kuuendikku Iirimaa saarest, mis asub Suurbritanniast läänes. Atlandi ookeani põhjaosast ümbritsetud rahval on 1,448 km pikkune rannajoon, mis pakub oma läänerannikul hingematvaid merekaljusid. Iirimaa ainulaadne geograafiline asukoht koos parasvöötme merelise kliimaga kujundab maastikku ja elamust, mis erineb kõigist teistest.

Geograafiline ülevaade

Iirimaa paigutus koosneb enamasti tasasest kuni veerevast sisetasandikust, mida ümbritsevad karmid mäed ja madalad mäed, mis pakub mitte ainult suurepäraseid maalilisi vaateid, vaid räägib ka loo riigi rikkalikust geoloogilisest ajaloost. Iirimaa kõrgeim kõrguspunkt on Carrauntoohil, mis asub 1,041 meetri kõrgusel, mis on osa maalilisest MacGillycuddy Reeksi mäestikust. Vaatamata sellele, et tegemist on saarega, on riigil suhteliselt väike veeala, 1,390 ruutkilomeetrit, kogupindalaga 70,273 70,273 ruutkilomeetrit. Selle maismaapiirid ulatuvad 490 km-ni, mis kõik on tal Ühendkuningriigiga ühised.

Kliima ja loodusvarad

Iirimaal valitseb parasvöötme merekliima tänu Põhja-Atlandi hoovuse mõõdukale mõjule. Selle tulemuseks on pehmed talved, jahedad suved ja ühtlane niiskus, kusjuures pilves tingimused valitsevad umbes poole ajast. Sellised kliimatingimused on soodustanud mitte ainult mitmekesiseid ökosüsteeme, vaid ka põllumajandusmaade kasvatamist, mis moodustavad 66,10% riigist. Iirimaal on loodusvarasid, nagu maagaas, turvas, mitmesugused mineraalid nagu vask, plii, tsink ja väärismetallid nagu hõbe, lisaks olulised tööstuslikud mineraalid, nagu bariit, kips, lubjakivi ja dolomiit.

Rahvastik ja linnastumine

2020. aasta juuli seisuga oli Iirimaa rahvaarv hinnanguliselt 5 176 569, millel oli märkimisväärne kaal saare idaküljel. Suurim inimeste kontsentratsioon elab pealinnas Dublinis ja selle ümbruses, kus elab umbes 1,228 miljonit elanikku. Lääne-Iirimaal on rahvaarv mägise maastiku, kehvema pinnase ja vähemate töövõimaluste tõttu väiksem. Sellest hoolimata elab 63,70% Iirimaa elanikkonnast linnapiirkondades, mis peegeldab märkimisväärset linnastumist.

Majandus ja tööstus

Iirimaa majandus on keerukas ja mitmekesine, kus on suured tööstusharud, sealhulgas farmaatsiatooted, kemikaalid, arvuti riist- ja tarkvara, toiduained, joogid ja õllepruulimine ning meditsiiniseadmed. Riigi põllumajandussektor on endiselt elujõuline, tootes otra, kartuleid, nisu, veiseliha ja piimatooteid. Iirimaa strateegiline asukoht on teinud temast ka olulise osaleja rahvusvahelises kaubanduses, kellel on märkimisväärsed ekspordisuhted USA, Ühendkuningriigi, Belgia, Saksamaa, Šveitsi, Hollandi ja Prantsusmaaga. Impordipartnerite hulka kuuluvad Ühendkuningriik, USA, Prantsusmaa, Saksamaa ja Holland. Iirimaa SKP elaniku kohta oli 2017. aastal muljetavaldavalt 73 200 dollarit.

Kultuur ja keel

Iirimaa kultuuristruktuur on rikas ja elujõuline, juurdunud sügavalt ajaloos ja traditsioonides. Ametlikud keeled on inglise ja iiri keel, kusjuures viimased on viimastel aastatel taas esile kerkinud. Iiri kirjandus, muusika, tants ja mütoloogia mängivad rahvuslikus teadvuses lahutamatut osa, aidates kaasa iirlaste ja iirlaste selgele identiteedile. Pealinn Dublin ei ole mitte ainult majandustegevuse epitsenter, vaid ka kultuurikeskus, kus korraldatakse arvukalt festivale, muuseume ja kirjandusüritusi, mis tähistavad riigi pärandit ja kaasaegseid saavutusi.

Järeldus

Iirimaa oma lopsakate maastike, dünaamilise kliima ja rikkaliku kultuuripärandiga annab tunnistust oma rahva vastupidavusest ja elujõulisusest. Alates karmist rannajoonest kuni sagivate linnakeskusteni pakub Iirimaa ainulaadset segu ajaloost, kultuurist ja modernsusest, mis köidab jätkuvalt külastajate südameid. Kui riik jätkab 21. sajandi väljakutsetes ja võimalustes navigeerimist, jääb selle vaim raugematuks, särades eredalt majakana Lääne-Euroopas.

Riigi andmed

Riigikood EI
Piirkond Europe
Pind 70273 ruutkilomeetrit
Maapind 68883 ruutkilomeetrit
Veepind 1390 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 66.10%
Metsapind 10.90%
Madalaim kõrguspunkt Atlantic Ocean 0 m
Kõrgeim punkt Carrauntoohil 1,041 m
SKT elaniku kohta $73,200 (2017 est.)