Jaapani avastamine: tõusva päikese maa

Geograafia ja kliima

Ida-Aasias asuv Jaapan on maaliline saarestik, mis asub Vaikse ookeani põhjaosa ja Jaapani mere vahel, Korea poolsaarest otse idas. Jaapani geograafia, mille kogupindala on 377 915 ruutkilomeetrit, 364 485 ruutkilomeetrit maad ja 13 430 ruutkilomeetrit vett, on iseloomulik maismaapiiride puudumise poolest, mille tulemuseks on ulatuslik rannajoon, mille pikkus on 29 751 km. See saareriik kogeb kliimat, mis läheb lõunas troopilisest üle jahedale parasvöötmele põhjas, mahutades mitmekesist taimestikku ja loomastikku. Maastik on valdavalt karm ja mägine, majesteetlik Fuji mägi on kõrgeim kõrguspunkt 3,776 m kõrgusel ja Hachiro-gata tähistab madalaimat -4 m kõrgusel.

Loodusvarad ja põllumajandus

Jaapani loodusvarad on suhteliselt napid ja maardlad on tühised, mis tõukab riigi esiplaanile kui maailma suurim söe ja veeldatud maagaasi importija ning suuruselt teine naftaimportija. Nendest piirangutest hoolimata on Jaapanil edukas põllumajandussektor, mis võtab enda alla 12,50% selle maa-alast. Põllumajandustoodete hulka kuuluvad köögiviljad, riis, kala, linnuliha, puuviljad, piimatooted, sealiha, veiseliha, lilled, kartul, taros, jamss, suhkruroog, tee, kaunviljad, nisu ja oder. Umbes 68,50% Jaapani maast on metsaga kaetud, mis aitab kaasa selle rikkalikule bioloogilisele mitmekesisusele.

Rahvastik ja linnastumine

2020. aasta juuli seisuga oli Jaapani rahvaarv hinnanguliselt 125 507 472, kusjuures märkimisväärne kontsentratsioon oli rannikualadel. Tähelepanuväärne on see, et kolmandik elanikkonnast elab Tokyos ja selle ümbruses kesktasandikul (Kanto tasandik), rõhutades riigi suurt rahvastikutihedust esmastes ja teisestes piirkondades. Linnaelanikkond moodustab 91,80% koguarvust, mis rõhutab märgatavat nihet linnaelu suunas. Suuremate linnapiirkondade hulka kuuluvad Tokyo (pealinn), Osaka, Nagoya, Kitakyushu-Fukuoka, Shizuoka-Hamamatsu ja Sapporo.

Majandus ja tööstus

Jaapan, mille SKP elaniku kohta on 2017. aasta seisuga 42 900 dollarit, kuulub maailma suurimate ja tehnoloogiliselt arenenud majanduste hulka. Selle tööstussektoril on juhtpositsioon mootorsõidukite, elektroonikaseadmete, tööpinkide, terase ja värviliste metallide, laevade, kemikaalide, tekstiilide ja töödeldud toiduainete tootmisel. Riigi ekspordipartnerite hulka kuuluvad USA, Hiina, Lõuna-Korea, Hongkong ja Tai, rõhutades tugevat kaubandusvõrgustikku. Eksporditooted ulatuvad mootorsõidukitest ning raua- ja terasetoodetest pooljuhtide ja autoosadeni. Seevastu Jaapani peamised impordipartnerid on Hiina, USA, Austraalia, Lõuna-Korea ja Saudi Araabia, mille peamine import on nafta, vedel maagaas, rõivad, pooljuhid ja kivisüsi.

Infrastruktuur ja tehnoloogia

Jaapan on tuntud oma tõhususe ja innovatsiooni poolest, eriti infrastruktuuri ja tehnoloogia valdkonnas. Elektrifitseerimine hõlmab 100% elanikkonnast, mis annab tunnistust riigi pühendumusest tagada kõigile oma kodanikele kättesaadav ja usaldusväärne energia. Riik on jätkuvalt ülemaailmne liider tehnoloogias, mitte ainult tarbeelektroonikas, vaid ka teedrajavates edusammudes robootika, autotehnika ja säästvate energialahenduste valdkonnas.

Järeldus

Jaapani ainulaadne kombinatsioon geograafilisest mitmekesisusest, majanduslikust elujõulisusest ja tehnoloogilisest arengust muudab selle kontrastide põnevaks uuringuks. Alates mägistest maastikest ja ulatuslikest rannajoontest kuni uuenduslike tööstusharude ja dünaamiliste linnakeskusteni pakub Jaapan rikkalikku kultuuri- ja loodusaarete gobelääni. Piiratud loodusvarade ja vananeva elanikkonnaga seotud väljakutsetega toimetulekul on Jaapani tulevikku suunatud lähenemisviis säästvale arengule ja ülemaailmsele koostööle jätkuvalt eeskujuks riikidele kogu maailmas.

Riigi andmed

Riigikood JA
Piirkond East Asia/Southeast Asia
Pind 377915 ruutkilomeetrit
Maapind 364485 ruutkilomeetrit
Veepind 13430 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 12.50%
Metsapind 68.50%
Madalaim kõrguspunkt Hachiro-gata -4 m
Kõrgeim punkt Mount Fuji 3,776 m
SKT elaniku kohta $42,900 (2017 est.)