Argentina avastamine: mitmekesisuse ja rikkuse maa

Geograafilised imed ja kliima

Lõuna-Ameerika lõunaosas asuv ja Atlandi ookeani lõunaosaga piirnev Argentina on tohutu geograafilise mitmekesisusega riik. Selle kogupindala on umbes 2 780 400 ruutkilomeetrit, mille maa moodustab umbes 2 736 690 ruutkilomeetrit ja veekogud 43 710 ruutkilomeetrit, see on suuruselt teine riik Lõuna-Ameerikas. Argentina jagab oma piire viie riigiga – Boliivia, Brasiilia, Tšiili, Paraguay ja Uruguayga, kokku 11 968 km pikkuse maismaapiirini ja saab kasu 4 989 km pikkusest rannajoonest.

Riigi kliima ulatub valdavalt parasvöötmest enamikus piirkondades kuni kagus kuivani ja edelas subantarktiliseni. See kliima varieerumine toetab mitmekesiseid ökosüsteeme kogu selle maastikul, mis näitab Pampase rikkalikke tasandikke põhjaosas, Patagoonia lamedat kuni veerevat platoot lõunas ja karme Andide läänepiiril. Kõrgused varieeruvad märkimisväärselt, alates Laguna del Carboni madalaimast punktist (-105 m) kuni kõrguva Cerro Aconcaguani (6,962 m), mis on Lõuna-Ameerika kõrgeim tipp.

Loodusvarad ja maakasutus

Argentina viljakad maad, eriti Pampas, on selle põllumajanduslikus võimekuses kesksel kohal, aidates märkimisväärselt kaasa majandusele. Rahvas on varustatud selliste loodusvaradega nagu plii, tsink, tina, vask, rauamaak, mangaan, nafta, uraan ja eriti põllumaa, mis moodustab 53.90% riigi pindalast. Metsamaa pindala on 10,70%, mis kajastab bioloogilise mitmekesisuse säilitamiseks tehtavaid jõupingutusi. 2012. aasta seisuga oli hinnanguliselt niisutatud 23 600 ruutkilomeetrit maad, mis näitab riigi põllumajanduse arengut.

Ühiskond ja majandus

Hinnanguliselt 45 479 118 elanikuga 2020. aasta juulis näitab Argentina elavat pilti linnastumisest, kus umbes 92.10% elanikkonnast elab linnapiirkondades. Ainuüksi pealinnas Buenos Aireses elab üle 15 miljoni elaniku, mis näitab elanike märkimisväärset koondumist linnakeskustesse. See jaotus mõjutab sotsiaalset ja majanduslikku struktuuri, tuues esile tiheda elanikkonna taskud põhja- ja keskosas, samas kui Patagoonia tohutu avarus on endiselt vähem asustatud.

Argentina majandus on mitmekülgne, sisaldades segu põllumajandustoodetest, nagu päevalilleseemned, sojaoad, viinamarjad, mais ja kariloomad, kõrvuti selliste tööstusharudega nagu toiduainete töötlemine, tekstiil, autotööstus, naftakeemia ja terasetootmine. Riigi ekspordipartnerite hulka kuuluvad Brasiilia, USA, Hiina ja Tšiili, mille peamine eksport on sojaoad, nafta, sõidukid ja nisu. Impordipartneriteks on Brasiilia, Hiina ja USA, kusjuures peamised impordid on masinad, mootorsõidukid ja orgaanilised kemikaalid. SKP elaniku kohta oli 2017. aastal 20 900 dollarit, mis näitab tugevat, kuid kasvavat majandust.

Põllumajanduse ja tööstuse panused

Argentina põllumajandussektor aitab märkimisväärselt kaasa nii sise- kui ka maailmaturgudele, eriti selliste toodetega nagu päevalilleseemned, sidrunid ja sojaoad. Edusammud tööstusharudes, alates toiduainete töötlemisest kuni autotootmiseni, rõhutavad mitmekesist majanduslikku baasi, valmistades Argentinat ette stabiilseks majanduslikuks tulevikuks.

Kaubandus ja infrastruktuur

Kaubandussuhted Brasiilia, USA ja Hiinaga mängivad Argentina majandusdünaamikas olulist rolli, mõjutades kõike alates tööstussektori kasvust kuni tarbijatrendideni turul. Elanikkonna täielik elektrifitseerimine 2016. aastaks annab tunnistust Argentina pühendumusest infrastruktuuri arendamisele ja moderniseerimisele, hõlbustades paremat elatustaset ja tugevdades majandustegevust.

Kultuurimaastik ja tulevikuväljavaated

Argentina rikkalik kultuuripärand, mida ajendab mitmekesine elanikkond ja ajaloolised mõjud, muudab selle elavaks rahvaks. Hispaania keelt, mis on ametlik keel, räägib enamus, kapseldades põlisrahvaste ja sisserändajate kultuuridega põimunud koloniaalpärandit. Linnastumise trend, eriti Buenos Aireses, näitab dünaamilist nihet kaasaegse elu poole, säilitades samal ajal traditsioonilised väärtused.

Mitmekesine maastik, rikkalikud loodusvarad ja püüdlev majandus suunavad Argentina säästva arengu teele. Linnade kasvu tasakaalustamine keskkonnakaitsega ja rikkalike põllumajandusmaade optimeerimine samal ajal tööstuslikult edenedes on Argentina tulevase heaolu jaoks üliolulised sammud. Loodusliku ilu, kultuurilise rikkuse ja majandusliku potentsiaali seguga on Argentina Lõuna-Ameerikas mitmekesisuse ja rikkuse majakas.

Riigi andmed

Riigikood AR
Piirkond South America
Pind 2780400 ruutkilomeetrit
Maapind 2736690 ruutkilomeetrit
Veepind 43710 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 53.90%
Metsapind 10.70%
Madalaim kõrguspunkt Laguna del Carbon (located between Puerto San Julian and Comandante Luis Piedra Buena in the province of Santa Cruz) -105 m
Kõrgeim punkt Cerro Aconcagua (located in the northwestern corner of the province of Mendoza; highest point in South America) 6,962 m
SKT elaniku kohta $20,900 (2017 est.)