Lummav Aruba saar: põhjalik ülevaade

Sissejuhatus

Aruba asub Kariibi mere südames, Venezuelast veidi põhja pool, kaunis saareriik, mille pindala on 180 ruutkilomeetrit. Kogu oma maamassiga, mis on ligipääsetav ja ümbritsetud majesteetlike Kariibi mere vetega, ei jaga Aruba ühegi riigiga maismaapiire, võimendades oma üksildast ja rahulikku ahvatlust. Saare 68,5 km pikkune rannajoon on värav põlistele valgetele liivarandadele, mis toetavad selle õitsvat turismitööstust. Süveneme sügavamale sellesse, mis teeb Arubast ainulaadse Kariibi mere pärli.

Geograafia ja kliima

Aruba kujutab endast maastikku, mis on valdavalt tasane ja millel on mõned mäed, mida iseloomustab vähene taimestik. See maastik aitab kaasa saare ainulaadsele ilule, pakkudes teravat kontrasti lopsakate roheliste piltidega, mida sageli Kariibi mere piirkonnaga seostatakse. Aruba kliima on troopiline mereline, mis tähendab, et hooajalisi temperatuurikõikumisi on vähe, tagades sooja ja päikesepaistelise ilma peaaegu aastaringselt – ideaalne turistidele, kes otsivad talvist põgenemist.

Saare kõrgeim punkt on Ceru Jamanota, ulatudes 188 meetri kõrgusele merepinnast. Vaatamata tagasihoidlikule kõrgusele pakub see tipp suurepäraseid vaateid saarele ja selle ümbrusele. Aruba geograafiline koosseis ja kliimatingimused on kujundanud selle loodusvarasid, millest kõige tähelepanuväärsemad on idüllilised valged liivarannad, mis edendavad selle turismisektorit.

Loodusvarad ja maakasutus

Saare loodusvarad on väljaspool kuulsaid randu tühised. Maakasutusest on ainult 11,10% pühendatud põllumajanduslikule tegevusele ja vaid 2,30% liigitatakse metsamaaks. Aruba maastik ja kliima on need protsendid dikteerinud, kuna saarel puudub märkimisväärne sademete hulk ja põllumaa ulatuslikeks põllumajanduslikeks ettevõtmisteks või metsade kasvuks.

Põllumajandus ja niisutamine

Kuigi see on piiratud, hõlmab Aruba põllumajandus aaloe, kariloomade ja kalade tootmist. Veepuuduse tõttu ei ole niisutatava maa ulatus saarel hästi dokumenteeritud, kuid eeldatakse, et see on minimaalne. See piirang ei ole takistanud Arubani põllumajandustootjate vaimu, kes kasutavad oma ressursse maksimaalselt ära.

Rahvastik ja linnastumine

2020. aasta juuli seisuga oli Aruba rahvaarv hinnanguliselt 119 428. Elanike jaotus on märkimisväärselt kaldu pealinna Oranjestadi ja San Nicolaase poole, asulad asuvad valdavalt saare vähem mägisel lääneküljel. Ligikaudu 43,70% elanikkonnast elab linnapiirkondades, mis näitab suhteliselt tasakaalustatud lõhet linna- ja maaelu vahel.

Keel ja rahvuslik identiteet

Aruba ametlikud keeled on papiamento, kreoolkeel, ja hollandi keel, mis peegeldab saare koloniaalajalugu ja erinevaid kultuurimõjusid. Sõltumata keelest kannavad arubanid tugevat rahvusliku identiteedi tunnet, nimetades end uhkelt Arubani(de)ks.

Majandus ja tööstus

Aruba majanduse selgroog on turism, millele järgnevad nafta ümberlaadimise rajatised ja pangandus. Saare lummavad rannad, stabiilne kliima ja külalislahke kultuur on muutnud selle rahvusvaheliste turistide lemmikuks. Lisaks on Aruba arendanud tööstusharusid oma strateegilise asukoha ümber nafta ümberlaadimiseks ja soodsat pangandussektorit, mis meelitab ligi välisinvesteeringuid.

Kaubandus ja elekter

Rahvusvahelise kaubanduse osas on Aruba’l mitmekesised suhted, eksportides peamiselt USA-sse, Colombiasse, Venezuelasse, Hollandisse, Taisse ja Panamasse. Eksporditakse elusloomi, kunsti, masinaid ja transpordivahendeid. Seevastu suurem osa impordist tuleb USAst ja Hollandist, keskendudes masinatele, rafineeritud naftale, kemikaalidele ja toiduainetele.

Vaatamata edusammudele oli 2012. aastal elektrita umbes 11 364 inimest, mis näitab infrastruktuuri ja kommunaalteenuste võimalikku parandamist, et tagada kogu elanikkonnale kaasaegsete mugavuste kasutamine.

Järeldus

Aruba on midagi enamat kui lihtsalt Kariibi mere saar; see on elujõuline rahvas, kellel on rikas kultuur, tugev majandus ja ilus loodusmaastik. Selle troopiline mereline kliima, strateegiline majandustegevus ja külalislahke elanikkond muudavad selle erakordseks kohaks nii elanikele kui ka külastajatele. Ükskõik, kas teid köidavad selle majanduslikud võimalused või võlub teid selle looduslik ilu, pakub Aruba kõigile väikest paradiisiviilu.

Riigi andmed

Riigikood AA
Piirkond Central America
Pind 180 ruutkilomeetrit
Maapind 180 ruutkilomeetrit
Veepind 0 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 11.10%
Metsapind 2.30%
Madalaim kõrguspunkt n/a
Kõrgeim punkt Ceru Jamanota 188 m
SKT elaniku kohta $37,500 (2017 est.)