Bahreini kuningriigi uurimine: pärl Pärsia lahes

Bahreini tutvustus

Lähis-Ida südames asuv Bahreini Kuningriik on ainulaadne saarestik, mis asub Saudi Araabiast idas Pärsia lahes. Vaatamata oma väikesele 760 ruutkilomeetri suurusele maa-alale on Bahreinil strateegiline geograafiline tähtsus, mis vähendab selle suurust. Riik võlub külastajaid oma seguga modernsusest ja rikkalikust kultuuripärandist, muutes selle põnevaks rahvaks, keda avastada.

Geograafia ja kliima

Bahreini maastik koosneb peamiselt madalast kõrbetasandikust, mis tõuseb õrnalt madalale kesksele eskarpmentile, kusjuures Jabal ad Dukhan seisab kõrgeima punktina 135 meetri kõrgusel. See enamasti tasane maastik on aidanud kaasa umbes 161 kilomeetri pikkusele rannajoonele, pakkudes hingematvaid vaateid ja juurdepääsu Pärsia lahe põlistele vetele. Bahreini iseloomustab kuiv kliima, kus on pehmed, meeldivad talved ja väga kuumad niisked suved, mis raamistavad riigi looduslikku ilu selges atmosfäärilises õhkkonnas.

Loodusvarad ja maakasutus

Kuningriiki on õnnistatud väärtuslike loodusvaradega, nagu nafta, sellega seotud ja mitteseotud maagaas, kala ja pärlid, mis on ajalooliselt mänginud selle majanduses olulist rolli. Põllumajandusmaa moodustab umbes 11,30% riigist, kusjuures levinud on sellised põllukultuurid nagu puuviljad, köögiviljad, lisaks linnuliha, piimatooted ja mereannid. Veelgi enam, vaatamata kuivale kliimale on Bahreinil õnnestunud 2012. aasta hinnangu seisuga niisutada umbes 40 ruutkilomeetrit oma maast, rõhutades olemasolevate ressursside tõhusat kasutamist.

Rahvastik ja linnastumine

Bahreini rahvaarv oli 2020. aasta juuli seisuga hinnanguliselt umbes 1 505 003, mis teeb sellest Pärsia lahe riikidest väikseima. Kuid see uhkeldab linnastumise määraga, mis ületab 90%, kusjuures suurim asulate kontsentratsioon asub Manamahi (pealinn) ja Al Muharraqi ümbruses. See linnaelanikkond peegeldab linnades jõudsalt arenevat elavat kogukonda, aidates kaasa Bahreini dünaamilisele sotsiaalsele struktuurile.

Majandus ja tööstus

Bahreini majandus on mitmekesine, nafta töötlemine ja rafineerimine on juhtpositsioonil, millele järgneb tihedalt alumiiniumi sulatamine, raua granuleerimine ja väetiste tootmine. Tähelepanuväärne on see, et Bahrein on tuntud ka oma tugeva finantssektori poolest, mis hõlmab islami- ja offshore-pangandust, kindlustust koos laevaremondi- ja turismitööstusega, näidates edukat mitmekesistamisstrateegiat lisaks naftale. Põllumajanduses toodetakse puuvilju, köögivilju, linnuliha, piimatooteid, krevette ja kala, samas kui peamised tööstustoodangud hõlmavad naftasaadusi, alumiiniumi ja tekstiili. Riigi ekspordi- ja impordipartnerid hõlmavad kogu maailma, peegeldades hästi integreeritud majandust maailmaturule.

Rahvusvahelised suhted ja kaubandus

Bahrein säilitab dünaamilise kohaloleku rahvusvahelises kaubanduses, mille peamised ekspordipartnerid on AÜE, Saudi Araabia, USA, Omaan, Hiina, Katar ja Jaapan. Selle peamised eksporditooted on nafta ja naftatooted koos alumiiniumi ja tekstiiliga, mis näitavad riigi tööstuslikke võimalusi. Impordi poolel hangib Bahrein toornaftat, masinaid ja kemikaale peamiselt Hiinast, AÜE-st, USA-st, Austraaliast ja Jaapanist, rõhutades oma tarneahela globaalset olemust ja majanduslikku sõltuvust.

Infrastruktuur ja areng

Bahrein, mille elektrifitseerimise kogumäär on alates 2016. aastast 100%, on eeskujuks edusammudele taristu arendamisel, tagades, et kõigil selle kodanikel on juurdepääs elektrile. See saavutus näitab laiemaid edusamme riigis, mis on suunatud elanike elukvaliteedi parandamisele ja majanduskasvu toetamisele. Lisaks asetab SKP elaniku kohta 49 000 dollarit 2017. aasta seisuga Bahreini kogu maailmas kõrgema sissetulekuga riikide hulka, peegeldades selle majanduslikku elujõudu ja elanikkonna jõukust.

Järeldus

Bahreini kuningriik on tunnistuseks iidse kultuuri ja kaasaegse arengu harmoonilisest segust. Alates strateegilisest asukohast Pärsia lahes kuni rikkalike loodusvarade, dünaamilise majanduse ja elujõuliste linnakeskusteni pakub Bahrein ainulaadset perspektiivi vastupidavusele ja jõukusele Lähis-Ida kuival maastikul. Kuna riik kasvab ja mitmekesistub jätkuvalt, ei esinda selle teekond mitte ainult rahva lugu, vaid harmoonias koos eksisteerivate edusammude ja traditsioonide majakat.

Riigi andmed

Riigikood BA
Piirkond Middle East
Pind 760 ruutkilomeetrit
Maapind 760 ruutkilomeetrit
Veepind 0 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 11.30%
Metsapind 0.70%
Madalaim kõrguspunkt n/a
Kõrgeim punkt Jabal ad Dukhan 135 m
SKT elaniku kohta $49,000 (2017 est.)