Boliivia avastamine: pärl Lõuna-Ameerika keskosas

Geograafiline ülevaade

Boliivia, mis asub Kesk-Lõuna-Ameerika südames, Brasiiliast edelas, on suure ja keerulise geograafiaga riik. Selle territoorium ulatub üle 1 098 581 ruutkilomeetri, mis teeb sellest maa-ala järgi suuruselt 28. riigi maailmas. Maastikku iseloomustavad valdavalt karmid Andide mäed, mis hõlmavad mägismaa platoo, mida tuntakse Altiplano nime all, veerevaid mägesid ja Amazonase basseini madaliku tasandikke. Boliivia ainulaadne asukoht toob kaasa kliima, mis varieerub märkimisväärselt sõltuvalt kõrgusest, ulatudes niisketest ja troopilistest kuni külmade ja semiariidsete tingimusteni.

Looduskeskkond

Riigi topograafia on vaatemäng looduse mitmekesisusest. Kõrgus varieerub dramaatiliselt Rio Paraguay madalaimast punktist, mis asub 90 meetri kõrgusel merepinnast, kuni Nevado Sajama kõrgeima punktini, mis ulatub muljetavaldava 6,542 meetrini. See mitmekesine kõrgus toetab rikkalikku loodusvarade gobelääni, sealhulgas tina, maagaasi, naftat ja tsinki, mis moodustavad Boliivia majanduse selgroo.

Maakasutuses on umbes 34,30% pühendatud põllumajandusele, samas kui metsad katavad 52,50% riigist. Vaatamata sellele, et Boliivia on raskesti ligipääsetav ilma rannajooneta, kompenseerib see oma hingematvate maastike ning märkimisväärsete mineraalide ja süsivesinike ladestustega.

Sotsiaal-majanduslik profiil

Boliivia, kus 2020. aasta juulis elas hinnanguliselt 11 639 909 inimest, on paljurahvuseline ühiskond, mis koosneb erinevatest põlisrahvaste rühmadest. Elanikkonna levik on koondunud peamiselt läänepoolsetele kõrgmäestiku tasandikele Altiplano piirkonnas ja idas elava Santa Cruzi linna ümber. Linnastumise suundumused on pidevalt tõusnud, umbes 70.10. aasta seisuga elab linnapiirkondades umbes 70.10% elanikkonnast. Hispaania, ketšua, aymara ja guarani on ametlikud keeled, rõhutades riigi kultuurilist mitmekesisust.

Majandus ja tööstus

Boliivia majandus on mitmetahuline, hõlmates selliseid sektoreid nagu kaevandamine, sulatamine, elektritootmine ja põllumajandus. Põllumajanduslikult on see tuntud sojaubade, kinoa ja brasiilia pähklite tootmise poolest muude põllukultuuride hulgas. Kaevandussektor on eriti pöördeline väärtuslike mineraalide, nagu hõbe, tsink ja plii, rohkuse tõttu. Viimastel aastatel on Boliivia mitmekesistanud oma ekspordiportfelli, hõlmates lisaks mineraalidele ka põllumajandustooteid, nagu kinoa ja sojaoad. Peamiste kaubanduspartnerite hulka kuuluvad Brasiilia, Argentina, Ameerika Ühendriigid ja mitmed Aasia riigid, mis näitab Boliivia lahutamatut rolli ülemaailmsetes kaubandusvõrgustikes.

Infrastruktuur ja areng

Vaatamata rikkalikele loodusvaradele ja kultuuripärandile seisab Boliivia silmitsi väljakutsetega infrastruktuuri ja arengu valdkonnas. 2013. aasta seisuga elas ilma elektrita umbes 1,2 miljonit inimest. Siiski tehakse jõupingutusi nende erinevuste vähendamiseks ja elatustaseme parandamiseks kogu riigis. Niisutatava maa hinnang, mis oli 2012. aastal 3 000 ruutkilomeetrit, toob esile ka potentsiaali põllumajanduse tootlikkuse suurendamiseks paremate veemajandustavade abil. Boliivia, mille SKP elaniku kohta oli 2017. aastal 7,600 dollarit, teeb majandusarengus edusamme, ehkki järk-järgult.

Järeldus

Boliivia on teravate kontrastide ja tohutu potentsiaaliga riik. Andide majesteetlikest tippudest lopsaka Amazonase basseinini on selle geograafiline mitmekesisus võrreldamatu. Kuigi Boliivia on rikas loodusvarade ja kultuuripärandi poolest, jätkab ta tööd sotsiaal-majanduslike probleemide lahendamiseks. Kui rahvas edasi rühib, jääb see põnevaks sihtkohaks nii maadeavastajatele kui ka investoritele, pakkudes ainulaadset segu looduslikust ilust, elavatest kultuuridest ja tekkivatest võimalustest.

Riigi andmed

Riigikood BL
Piirkond South America
Pind 1098581 ruutkilomeetrit
Maapind 1083301 ruutkilomeetrit
Veepind 15280 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 34.30%
Metsapind 52.50%
Madalaim kõrguspunkt Rio Paraguay 90 m
Kõrgeim punkt Nevado Sajama 6,542 m
SKT elaniku kohta $7,600 (2017 est.)