Bhutani avastamine: varjatud kuningriik Himaalajas

Geograafilised imed ja looduslik hiilgus

Lõuna-Aasias, Hiina ja India kõrguvate hiiglaste vahel asuv Bhutan on rahulik kuningriik, mis on levinud 38 394 ruutkilomeetri suurusel alal, kogu maa, ilma veekogudeta selle piirides. Sellel riigil on märkimisväärne maismaapiir 1,136 km, mis on jagatud Hiina (477 km) ja India (659 km) vahel, kuid sellel pole rannajoont. Bhutani maastik on enamasti mägine, täis viljakaid orge ja savanni, mis on tõeline tunnistus looduse mitmekesisest ilust. Kuna kliimavööndid ulatuvad troopilistest lõunapoolsetest tasandikest kuni karmide talvede ja jahedate suvedeni Himaalajas, pakub Bhutan oma maastikul laia valikut kliimat.

Loodusvarad ja keskkonnakaitse

Üks Bhutani olulisemaid aardeid on rikkalikud loodusvarad, sealhulgas puit, hüdroenergia, kips ja kaltsiumkarbonaat. Tähelepanuväärne on see, et kuningriigil on muljetavaldav 85,5% metsamaa, mis rõhutab tema pühendumust keskkonnakaitsele. Bhutani hüdroenergia kasutamine puhta energiaallikana näitab tema pühendumist säästvale arengule. Lisaks säilitab Bhutan 13,6% põllumajandusmaaga tasakaalu põllumajanduse ja lopsakate metsade säilitamise vahel.

Maastike tõstmine

Bhutani maastik on dramaatiline vaatemäng looduse kunstilisusest, mis tõuseb Drangeme Chhu madalaimast kõrguspunktist 97 meetri kõrgusel Gangkar Puensumi majesteetlike kõrgusteni, mis on maailma kõrgeim lihvimata mägi 7,570 meetri kõrgusel. See kõrgusvahemik ei aita kaasa mitte ainult Bhutani geograafilisele mitmekesisusele, vaid ka selle rikkalikule bioloogilisele mitmekesisusele.

Ühiskond ja majandus

2020. aasta juuli seisuga oli Bhutani hinnanguline elanikkond 782 318, kusjuures kodakondsus on nii ainsuses kui ka mitmuses tuntud kui Bhutanese. Ametlik keel Dzongkha ühendab elanikkonda, samas kui linnastumine on 42, 3%. Pealinn Thimphu pole mitte ainult poliitiline ja majanduslik keskus, vaid ka Bhutani kultuuri süda, kus elab 2018. aasta seisuga umbes 203 000 elanikku.

Majandusstruktuurid ja partnerlused

Bhutani majandust, mille SKP elaniku kohta on 2017. aasta seisuga 9,000 dollarit, toetavad mitmed olulised tööstusharud, sealhulgas tsement, puidutooted, töödeldud puuviljad, alkohoolsed joogid ja eriti turism, mis tutvustab maailmale Bhutani ainulaadset filosoofiat Gross National Happiness. Põllumajandus jääb Bhutani majanduse põhialuseks, tootes riisi, maisi, juurvilju, tsitruselisi, piimatooteid ja mune. Märkimisväärne osa Bhutani kaubandusest on Indiaga, moodustades 2017. aastal 95,3% ekspordist ja 89,5% impordist, rõhutades kahe riigi vahelisi sügavaid majandussidemeid.

Bhutani ekspordiprofiil on mitmekesine, sisaldades elektrit (peamiselt Indiasse), ferrosilikooni, tsementi, kardemoni, kaltsiumkarbiidi, terasvardaid/-vardaid, dolomiiti ja kipsi. Import hõlmab kütust ja määrdeaineid, lennukeid, masinaid ja nende osi, riisi ja mootorsõidukeid, mis näitab tasakaalustatud kaubandust, mis toetab nii tööstuse kui ka tarbijate vajadusi.

Infrastruktuur ja moderniseerimine

Muljetavaldavas moderniseerimises saavutas Bhutan 2016. aastaks kogu elanikkonna elektrifitseerimise, tagades, et kõigil tema kodanikel on juurdepääs elektrile. See saavutus tõstab esile Bhutani pühendumust oma inimeste elukvaliteedi parandamisele, tasakaalustades samal ajal tänapäevased vajadused keskkonnasäästlikkusega.

Kultuuriline gobelään ja globaalne positsioneerimine

Bhutan seisab traditsioonide majakana üha moderniseerivas maailmas, navigeerides hoolikalt arenguteel, säilitades samal ajal oma kultuurilise identiteedi. Rahvusliku koguõnne kontseptsioon sisemajanduse koguprodukti kui edusammude mõõdupuu peegeldab Bhutani terviklikku lähenemist arengule, seades esikohale oma kodanike heaolu ja looduskeskkonna.

Vaatamata oma geograafilisele eraldatusele on Bhutan edukalt säilitanud oma suveräänsuse ja kultuurilise rikkuse, edendades tugevaid kahepoolseid suhteid, eriti naaberriikidega. Kuna maailm on üha enam omavahel seotud, jääb Bhutani säästva arengu ja kultuuri säilitamise näide suunavaks valguseks kogu maailma rahvastele.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Bhutan on oma vapustavate maastike, rikkaliku kultuuri ja tulevikku suunatud poliitikaga ainulaadne riik, mis pakub rahu, õnne ja jätkusuutlikkuse mudelit. Tema jõupingutused majanduskasvu säilitamiseks, säilitades samal ajal keskkonda ja edendades õnne, on kiiduväärt, muutes selle tõeliselt erakordseks riigiks ülemaailmsel areenil.

Riigi andmed

Riigikood BT
Piirkond South Asia
Pind 38394 ruutkilomeetrit
Maapind 38394 ruutkilomeetrit
Veepind 0 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 13.60%
Metsapind 85.50%
Madalaim kõrguspunkt Drangeme Chhu 97 m
Kõrgeim punkt Gangkar Puensum 7,570 m
SKT elaniku kohta $9,000 (2017 est.)