Burkina Faso avastamine: pilguheit Lääne-Aafrika südamesse

Geograafia ja kliima

Ghanast põhja pool Lääne-Aafrikas asuv Burkina Faso on merepiirita riik, millel on keeruline geograafia ja kliima, mis kujundab selle eluviisi. Riigi pindala on 274 200 ruutkilomeetrit, kusjuures maa moodustab 273 800 ruutkilomeetrit ja veekogud moodustavad ülejäänud 400 ruutkilomeetrit. See jagab oma 3,611 km maismaapiire kuue riigiga: Benin (386 km), Côte d’Ivoire (545 km), Ghana (602 km), Mali (1325 km), Niger (622 km) ja Togo (131 km). Vaatamata oma mitmekesistele maastikele ei ole riigil rannajoont, mis eristab seda mõnest naabrist.

Burkina Faso kliima on jagatud kolmeks erinevaks tsooniks. Lõunapoolses osas asub kuum troopiline savannikliima lühikese vihmaperioodiga, mis läheb üle troopilisele kuumale poolkuivale stepile, mis on tüüpiline Saheli piirkonnale põhjaosas, ja väike kuum kõrbepiirkond põhjas, mis piirneb Sahara kõrbega. See kliimavööndite mitmekesisus aitab kaasa riigi põllumajandus- ja elutingimuste mitmekesisusele.

Burkina Faso maastikku iseloomustavad enamasti tasased kuni tükeldatud, lainelised tasandikud, läänes ja kagus leidub mägesid. Rahvas asub ulatuslikul platool, kus on savannid, mis on põhjas rohumaad ja muutuvad järk-järgult lõunas hõredateks metsadeks. Burkina Faso madalaim punkt on Mouhouni (Must Volta) jõgi 200 meetri kõrgusel merepinnast, samas kui kõrgeim punkt on Tena Kourou, ulatudes 749 meetrini.

Loodusvarad ja maakasutus

Burkina Faso on varustatud mitmesuguste loodusvaradega, sealhulgas kuld, mangaan, tsink, lubjakivi, marmor, fosfaadid, pimsskivi ja sool. Need ressursid mängivad riigi majanduses olulist rolli, eriti kuld, mis on peamine eksporditoode. Maad kasutatakse peamiselt põllumajanduseks, 44,20% on põllumajandusmaa ja 19,30% metsaga kaetud. 2016. aasta seisuga oli niisutamise all umbes 550 ruutkilomeetrit maad, mis toetas selliste põllukultuuride kasvatamist nagu puuvill, maapähklid, shea pähklid, seesami, sorgo, hirss, mais ja riis. Loomakasvatus on ka riigi põllumajandussektori oluline osa.

Rahvastik ja linnastumine

Burkina Fasos, kus 2020. aasta juuli seisuga on hinnanguliselt kokku 20 835 401 elanikku, on tagasihoidlikult linnastunud ühiskond. Ligikaudu 30,60% elanikkonnast elab linnapiirkondades, sealhulgas pealinnas Ouagadougous, kus elab umbes 2,780 miljonit inimest, ja Bobo-Dioulassos, riigi suuruselt teises linnas, kus elab umbes 972 000 elanikku. Elanikkond on peamiselt koondunud riigi keskele ja lõunasse, kus kliima ja maastik on elamiseks ja põllumajanduseks soodsamad.

Majandus ja areng

Burkina Faso majandus on mitmekesine ja põllumajandusel on keskne roll selliste tööstusharude kõrval nagu puuvillakiu tootmine, joogid, põllumajanduslik töötlemine, seep, sigaretid, tekstiil ja kullakaevandamine. Riik ekspordib peamiselt kulda, puuvilla ja kariloomi, kusjuures Šveits, India ja Lõuna-Aafrika on olulised ekspordipartnerid. Import hõlmab kapitalikaupu, toiduaineid ja naftat, kusjuures peamised impordipartnerid on Hiina, Côte d’Ivoire ja USA.

Vaatamata loodus- ja inimressurssidele seisab Burkina Faso silmitsi arenguprobleemidega, mis kajastuvad elektrifitseerimise määras, mis oli 2016. aasta seisuga vaid 19,2% ja SKP elaniku kohta 1,900 dollarit 2017. aastal. Need arvud näitavad vajadust jätkuvate arengupüüdluste järele, et parandada Burkinabe rahva elatustaset ja majanduslikke võimalusi.

Järeldus

Burkina Faso oma mitmekesise geograafia, kliima ja rikkaliku kultuuripärandiga annab tunnistust oma inimeste vastupidavusest ja kohanemisvõimest. Vaatamata väljakutsetele jätkab riik oma oluliste põllumajandus- ja maavarade kasutamist säästva arengu ja majanduskasvu saavutamiseks. Jätkuvate jõupingutustega elektrifitseerimise, hariduse ja majanduse mitmekesistamise nimel on Burkina Faso eesmärk kindlustada kõigile oma kodanikele jõukas tulevik.

Riigi andmed

Riigikood UV
Piirkond Africa
Pind 274200 ruutkilomeetrit
Maapind 273800 ruutkilomeetrit
Veepind 400 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 44.20%
Metsapind 19.30%
Madalaim kõrguspunkt Mouhoun (Black Volta) River 200 m
Kõrgeim punkt Tena Kourou 749 m
SKT elaniku kohta $1,900 (2017 est.)