Myanmari imede uurimine: Birma lähem pilk

Geograafiline gobelään

Kagu-Aasia südames asuv Birma, ametlikult tuntud kui Myanmar, on lummav mosaiik looduslikust ilust ja kultuuripärandist. See mitmekesine rahvas on strateegiliselt paigutatud, piirnedes Andamani mere ja Bengali lahega, mida ümbritsevad naaberriigid Bangladesh, Hiina, India, Laos ja Tai. Myanmar, mis hõlmab tohutut 676 578 ruutkilomeetrit, näitab keerulist segu maast ja veest. Riigi ulatuslikud maismaapiirid ulatuvad üle 6,522 kilomeetri, samas kui selle rannajoon ulatub üle 1,930 kilomeetri, kutsudes esile rikkaliku mere bioloogilise mitmekesisuse.

Birma maastik on maaliline gobelään keskmadalikest ümbritsetud järskude, karmide mägismaadega, mis kujutab endast dramaatilist kontrasti kõrguses Andamani mere ja Bengali lahe rahulikest kallastest null meetri kaugusel Gamlang Razi kõrguva tipuni 5,870 meetri kõrgusel. See mitmekesine topograafia on aluseks troopilisele mussoonkliimale, kus aastaajad võnguvad pilviste, vihmaste suvede ja selgete pehmete talvede vahel.

Looduslik bounty

Myanmar on rikkalikult varustatud loodusvaradega, alates vääriskividest ja metallidest, nagu tina, antimon, tsink ja vask, kuni elutähtsate energiaallikateni, nagu nafta, maagaas ja hüdroenergia. Riigi põllumaa moodustab 19,20% kogu selle pindalast, toetades erinevaid põllumajandustavasid, samas kui metsamaa moodustab märkimisväärse 48,20%, toetades puidutööstust.

Sotsiaalmajanduslik kangas

Rahvastiku dünaamika

2020. aasta juuli hinnangute kohaselt on Myanmari elanikkond ligi 56 590 071 isendit, kes on koondunud peamiselt rannikualadele ja Irrawaddy jõega külgnevatele viljakatele tasandikele. Linnastumine on 31,10%, mis toob esile valdavalt maa-asulate mustri. Suuremate linnakeskuste hulka kuuluvad Yangon, rahva tuikav süda, ja Mandalay, mis mõlemad peegeldavad riigi arenevat linnamaastikku.

Põllumajanduse ja tööstuse selgroog

Põllumajandussektor, mis keskendub muu hulgas riisile, kaunviljadele ja suhkruroole, moodustab Myanmari majanduse nurgakivi, mis on ühendatud elujõulise kalatööstusega. Tööstusrindel näitab Myanmar laia spektrit, mis ulatub põllumajanduslikust töötlemisest rõivaste tootmiseni, mida rõhutab jade ja kalliskivide ekspordi kasvav segment. Ekspordivaldkond näeb oma peamiste partneritena Hiinat ja Taid, rõhutades dünaamilist kaubandusvõrgustikku.

Majandusnäitajad

Majandustulemuste osas on Myanmari SKP elaniku kohta 2017. aasta hinnangute kohaselt ligikaudu 6,300 dollarit, mis tähistab majanduse järkjärgulise ümberkujundamise etappi, mida mõjutavad strateegilised kaubandussuhted ja loodusvarade kasutamata potentsiaal. Samal ajal teatas elektrifitseerimise määr, et ainult 57% kogu elanikkonnast oli 2016. aastal juurdepääs elektrile, mis valgustab taristu arendamise ja ressursside õiglase jaotamisega seotud probleeme.

Keskkonna- ja kultuuriline võimekus

Birma miljöö on resonantne segu looduslikust hiilgusest ja kultuurilisest sügavusest. Oma metsades ja merepiirides pesitseva rikkaliku taimestiku ja loomastiku hoidlaga kujutab see endast bioloogilise mitmekesisuse pelgupaika. Kultuuriliselt on Myanmar rahvuste, traditsioonide ja keelte mosaiik, kusjuures Birma on ametlik lingua franca. See kultuuriline elujõulisus peegeldub rahva festivalides, kulinaarsetes traditsioonides ja selle rahva soojuses, muutes Myanmari ainulaadseks pärliks Kagu-Aasia lõuendil.

Järeldus

Myanmar oma mõistatuslike maastike, rikkalike loodusressursside ja mitmekesise kultuuripärandiga on endiselt ütlemata lugude ja potentsiaaliga maa. Vaatamata sotsiaalmajanduslike ja keskkonnaalaste väljakutsetega silmitsi seismisele liigub rahvas edasi, püüdes saavutada säästvat arengut ja kaasavat majanduskasvu. Kui maailm pöörab pilgu Kagu-Aasia poole, paistab Birma vaieldamatult silma riigina, mis on valmis muutuste lävel, kutsudes üles ülemaailmsele tegevusele ja uurimisele.

Riigi andmed

Riigikood BM
Piirkond East Asia/Southeast Asia
Pind 676578 ruutkilomeetrit
Maapind 653508 ruutkilomeetrit
Veepind 23070 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 19.20%
Metsapind 48.20%
Madalaim kõrguspunkt Andaman Sea/Bay of Bengal 0 m
Kõrgeim punkt Gamlang Razi 5,870 m
SKT elaniku kohta $6,300 (2017 est.)