Burundi avastamine: Aafrika süda

Geograafia ja kliima

Kesk-Aafrikas, Kongo Demokraatlikust Vabariigist idas ja Tansaaniast läänes asuva Burundi pindala on 27 830 ruutkilomeetrit, mis teeb sellest kompaktse, kuid mitmekesise riigi. Vaatamata rannajoone puudumisele on sellel raskesti ligipääsetaval rahval mitmekesine mägede ja mägede maastik, mis läheb järk-järgult üle idapiirkonna platoole koos mõne tasandikuga. Kõrgused varieeruvad märkimisväärselt, alates Tanganyika järve madalaimast punktist (772 m) kuni kõrgeima tipuni Heha, mis asub 2,670 meetri kõrgusel merepinnast.

Burundi kliima on valdavalt ekvatoriaalne, mida iseloomustavad mõõdukad temperatuurid, mis tavaliselt jäävad vahemikku 23 kuni 17 kraadi Celsiuse järgi, mida mõjutab riigi keskmine kõrgus umbes 1,700 meetrit. See kliimatingimus näeb ette kaks iseloomulikku märga ja kuiva aastaaega aastaringselt, aidates kaasa riigi rikkalikule bioloogilisele mitmekesisusele ja põllumajanduse tootlikkusele.

Loodusvarad ja maakasutus

Burundis on elujõulise põllumajandusmaa ja potentsiaalse hüdroenergia kõrval märkimisväärsed loodusvarad, sealhulgas nikkel, uraan, haruldased muldmetallid ja väärismetallid, nagu kuld ja plaatina. Maad kasutatakse peamiselt põllumajanduseks, 73,30% on määratud põllumajandusmaaks ja väike osa (6,60%) on kaetud metsaga. Alates 2012. aastast on niisutamiseks välja töötatud umbes 230 ruutkilomeetrit maad, mis soodustab erinevate põllukultuuride kasvatamist.

Põllumajandus ja majandus

Põllumajandus on endiselt Burundi majanduse selgroog, hõlmates märkimisväärset osa elanikkonnast. Peamiste põllumajandustoodete hulka kuuluvad kohv ja tee, mis on samuti peamised ekspordiartiklid, koos puuvilla, maisi, ubade, sorgo, banaanide ja maniokiga. Loomakasvatus on veel üks maapiirkondade majanduse kriitiline osa, pakkudes veiseliha, piima ja nahku.

Vaatamata põllumajanduse küllusele on Burundi tööstused suhteliselt tagasihoidlikud, keskendudes tarbekaupade, nagu suhkur, seep ja õlu, tootmisele, samuti tsemendile ja toiduainete töötlemisele. Riigi majanduslikud väljakutsed kajastuvad veelgi SKP-s elaniku kohta, mis on 2017. aasta seisuga vaid 700 dollarit, rõhutades vajadust mitmekesise majandusarengu järele.

Demograafia ja linnastumine

Burundi, kus 2020. aasta juulis oli hinnanguliselt 11 865 821 elanikku, kuulub Aafrika kõige tihedamini asustatud riikide hulka. Rahvastiku jaotus on ebaühtlane, tanganyika järve põhja- ja läänekaldal on märkimisväärsed klastrid. Kuid linnaelanikkond on endiselt madal, 13.70%, kusjuures Gitega on pealinn ja Bujumbura on peamine linnakeskus ja majanduskeskus.

Riik tunnustab kirundi, prantsuse ja inglise keelt ametlike keeltena, peegeldades selle koloniaalajalugu ja elanikkonna mitmekesist etnilist koosseisu. Haridussüsteem ja valitsuse poliitika on soodustanud mitmekeelsust, et edendada rahvuslikku ühtsust ja rahvusvahelist kaasatust.

Energeetika ja infrastruktuur

Burundi taristu arendamisel on märkimisväärseid probleeme, kuna märkimisväärsel osal elanikkonnast (ligikaudu 10 miljonit) puudub 2017. aasta seisuga juurdepääs elektrile. Sellel on sügav mõju majandusarengule, tervishoiule ja elukvaliteedile. Jõupingutused elektrifitseerimisvõrgu laiendamiseks ja taastuvate energiaallikate kasutuselevõtuks on säästva arengu jaoks üliolulised.

Rahvusvaheline kaubandus ja suhted

Burundi kaubandussuhted on riigi majanduse jaoks keskse tähtsusega peamiste ekspordipartneritega, sealhulgas Kongo Demokraatliku Vabariigi, Šveitsi, Araabia Ühendemiraatide ja Belgiaga. Ekspordisektoris domineerivad jätkuvalt kohv ja tee, millele järgnevad suhkur ja puuvill. Seevastu import koosneb suures osas kapitalikaupadest, naftatoodetest ja toiduainetest, kusjuures peamised allikad on India, Hiina ja mitu Ida-Aafrika riiki.

Järeldus

Kokkuvõtteks võib öelda, et Burundis on keerukas gobelään looduslikust ilust, põllumajanduslikust rikkusest ja kasutamata potentsiaalist, mida varjutavad sotsiaal-majanduslikud probleemid. Selle strateegiline asukoht, rikkalikud loodusvarad ja põllumajanduslikud võimalused loovad tugeva aluse kasvuks. Taristu puudujääkidega tegelemine, majanduse mitmekesistamise edendamine ja põhiteenuste, näiteks elektri kättesaadavuse parandamine on Burundi säästva arengu ja jõukuse jaoks siiski ülimalt tähtis.

Riigi andmed

Riigikood BY
Piirkond Africa
Pind 27830 ruutkilomeetrit
Maapind 25680 ruutkilomeetrit
Veepind 2150 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 73.30%
Metsapind 6.60%
Madalaim kõrguspunkt Lake Tanganyika 772 m
Kõrgeim punkt Heha 2,670 m
SKT elaniku kohta $700 (2017 est.)