Tšaadi avastamine: pilguheit Kesk-Aafrika südamesse

Tšaadi tutvustus

Kesk-Aafrika südames, Liibüast lõunas asuv Tšaad on riik, mille tohutu laius hõlmab 1,284 miljonit ruutkilomeetrit. Vaatamata oma suurusele on see teravate kontrastide maa, alates geograafiast ja kliimast kuni rahvastiku jaotuseni. Tuntud oma mitmekesise maastiku poolest, mis hõlmab laia, kuiva tasandikku keskel, kõrbe põhjas, mägesid loodes ja madalikuid lõunas, pakub Tšaad ainulaadset keskkonda, mis kujundab selle elanike elu.

Geograafiline mitmekesisus ja kliima

Kogu maa-alaga 1 259 200 ruutkilomeetrit ja veepindadega 24 800 ruutkilomeetrit on Tšaadi geograafiline mitmekesisus märkimisväärne. Riigil on 6,406 km pikkused piirid kuue riigiga: Kamerun, Kesk-Aafrika Vabariik, Liibüa, Niger, Nigeeria ja Sudaan, millest igaüks aitab kaasa oma kultuuri- ja majandusvahetusele. Vaatamata ulatuslikule piirialale puudub Tšaadil rannajoon, mis mõjutab selgelt riigi kaubandus- ja kliimatingimusi.

Kliima varieerub dramaatiliselt troopilistest lõunas kuni kõrbetingimusteni põhjas, mõjutades põllumajandust, asustusmustreid ja majandustegevust. Suurim asustustihedus on edelas, eriti Tšaadi järve ümbruses ja osutab lõunasse, kus tingimused on asustamiseks ja põllumajanduseks soodsamad.

Loodusvarad ja põllumajandus

Tšaadil on märkimisväärsed loodusvarad, sealhulgas nafta, uraan, natron, kaoliin, kalad (eriti Tšaadi järvest), kuld, lubjakivi, liiv ja kruus ning sool. Need ressursid loovad aluse mõnedele riigi võtmetööstustele, näiteks naftatootmisele, mis on üha enam panustanud Tšaadi majandusse.

Põllumajandus on enamiku Tšaadi elanikkonna jaoks endiselt kriitiline sektor, mis tegeleb puuvilla, sorgo, hirsi, maapähklite, seesami, maisi, riisi, kartulite, sibula ja manioki kasvatamisega. Põllumajandusmaastikul mängivad olulist rolli ka kariloomad, nagu veised, lambad, kitsed ja kaamelid. Kuna 39,60% maast kasutatakse põllumajanduseks ja vaid 9,10% on kaetud metsadega, on maa kasutamine põllumajanduseks ja karjatamiseks paljude tšaadilaste elatusvahendite jaoks keskse tähtsusega.

Majanduslikud perspektiivid ja väljakutsed

Tšaadi majandust toetavad mitmed tööstusharud peale põllumajanduse, sealhulgas puuvillane tekstiil, õllepruulimine ja ehitusmaterjalide tootmine. Sellegipoolest seisab riik silmitsi majanduslike väljakutsetega, mida rõhutab SKP elaniku kohta 2,300 dollarit alates 2017. aastast. Elektrifitseerimise määr toob need probleemid veelgi esile, kuna ligikaudu 14 miljonit inimest elab ilma elektrita.

Riigi ekspordi- ja impordipartnerid peegeldavad tema majandussidemeid nii piirkondlike kui ka ülemaailmsete turgudega. Ameerika Ühendriigid, Hiina, Holland, AÜE ja India on olulised ekspordisihtkohad, samas kui import pärineb peamiselt Hiinast, Kamerunist, Prantsusmaalt, USAst ja Indiast. Need kaubandussuhted rõhutavad Tšaadi majanduse integreeritud olemust maailmaturul, hoolimata selle infrastruktuuri- ja arenguprobleemidest.

Rahvastiku dünaamika ja linnastumine

2020. aasta juuli seisuga oli Tšaadi hinnanguline elanikkond 16 877 357, kusjuures jaotust mõjutas tugevalt riigi erinev kliima ja geograafia. Linnaelanikkond moodustab umbes 23,50% koguarvust, mis näitab valdavalt maaühiskonda. Pealinn N’Djamena on suurim linnapiirkond, kus elab umbes 1,423 miljonit inimest.

Tšaadi ühiskond on keelte ja kultuuride gobelään, mille ametlikud keeled on prantsuse ja araabia keel. See keeleline mitmekesisus mängib olulist rolli riigi rahvuslikus identiteedis ja ühtekuuluvuses, ühendades selle piires arvukalt etnilisi ja kultuurilisi rühmi.

Järeldus: Kesk-Aafrika südamelöögid

Tšaad oma keerulise seguga geograafilistest iseärasustest, kliimavöönditest ja loodusvaradest annab tunnistust oma rahva vastupidavusest. Arengu, majanduse ja infrastruktuuriga seotud väljakutsete keskel jätkab riik oma põllumajandus- ja loodusvarade sektorite rakendamist, et sillutada teed edasi. Kui Tšaad liigub tulevikku, on tal lubadus kasutada oma mitmekesiseid ressursse ja strateegilist asukohta Kesk-Aafrikas, et suurendada oma kasvu ja stabiilsust, aidates sügavalt kaasa laiemale piirkondlikule dünaamikale.

Riigi andmed

Riigikood CD
Piirkond Africa
Pind 1.284 million ruutkilomeetrit
Maapind 1259200 ruutkilomeetrit
Veepind 24800 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 39.60%
Metsapind 9.10%
Madalaim kõrguspunkt Djourab 160 m
Kõrgeim punkt Emi Koussi 3,445 m
SKT elaniku kohta $2,300 (2017 est.)