Djibouti avastamine: juveel Ida-Aafrikas

Djibouti, suhteliselt väike rahvas, mis asub Ida-Aafrikas, on kontrastide ja loodusliku ilu maa. See riik, mis piirneb Eritrea, Etioopia ja Somaaliaga ning seisab silmitsi Adeni lahe ja Punase mere tohutu avarusega, on kaubanduse ja laevanduse strateegiline sõlmpunkt. Vaatamata oma piiratud suurusele, mille pindala on umbes 23 200 ruutkilomeetrit, on Djiboutil mitmesuguseid maastikke, alates rannikutasandikest kuni kõrgete mägede ja kõrbemaastikeni.

Geograafia ja kliima

Djibouti geograafia keskmes on maastik, mida iseloomustab rannikutasandik, kesksed mäed ja platoo. Riigi maastik on peamiselt kõrb, peegeldades selle piinavat ja kuiva kliimat. Sellest hoolimata on seal mitu olulist geograafilist vaatamisväärsust, sealhulgas Lac Assal, madalaim punkt -155 meetrit allpool merepinda, ja Moussa Ali, ulatudes 2,021 meetri kõrgusele. Djibouti rannajoon ulatub üle 314 km, pakkudes lisaks hingematvatele vaadetele ka juurdepääsu ühele maailma kõige tihedama liiklusega laevateele.

Loodusvarad ja maakasutus

Djibouti loodusvarad on sama mitmekesised kui selle maastik, millel on potentsiaal geotermiliseks energiaks, ning muu hulgas kulla, savi, graniidi, lubjakivi, marmori ja soola maardlad. Selle põllumajandusmaa moodustab 73,40% territooriumist, kuigi põllumaadel kasvatatakse peamiselt puuvilju, köögivilju ja kariloomi, sealhulgas kitsi, lambaid ja kaameleid. Riigi keskendumine oma niisutatava maa kasutamisele, mis oli 2012. aastal hinnanguliselt 10 ruutkilomeetrit, rõhutab jõupingutusi oma põllumajandustoodangu optimeerimiseks.

Rahvastik ja kultuur

2020. aasta juulis hinnanguliselt 921 804 elanikuga Djibouti on tähelepanuväärne oma kontsentreeritud linnaelanikkonna poolest, eriti pealinnas Djiboutis, kus elab üle 600 000 inimese. Linnastumise määr oli 2020. aastal hinnanguliselt 78.10%, mis näitab märkimisväärset rännet linnakeskuste poole. Prantsuse ja araabia keel on ametlikud keeled, mis peegeldavad riigi koloniaalajalugu ja kultuuripärandit.

Majandus

Djibouti majandus on ankurdatud selle strateegilisse asukohta, saades märkimisväärset kasu selle rollist laevanduses ja logistikas. Ehitus- ja põllumajandustoodete töötlemise sektoril on kriitiline roll ka riigi majandusraamistikus. Vaatamata mitmekesistamisega seotud väljakutsetele on Djibouti rakendanud oma positsiooni, et hõlbustada kaubandust piirkonnas, eelkõige Etioopia, Somaalia, Katari, Brasiilia, Jeemeni ja Ameerika Ühendriikidega. Selle ekspordispekter ulatub reekspordist toornahkade ja vanametallini, samas kui see impordib peamiselt toiduaineid, jooke, transpordivahendeid, kemikaale, naftasaadusi ja rõivaid.

Kaubanduspartnerid

Djibouti kaubandussuhted rõhutavad tema strateegilist majanduslikku positsiooni. Etioopia kerkib oma suurimaks ekspordipartneriks, kellele järgnevad Somaalia ja Katar, rõhutades piirkondlikku ühenduvust. Seevastu selle imporditurul domineerivad AÜE, Prantsusmaa, Saudi Araabia, Hiina ja Etioopia, mis näitab mitmekesist ülemaailmsete kaubandussidemete võrgustikku.

Infrastruktuur ja areng

Infrastruktuuri ja arengu valdkonnas seisab Djibouti silmitsi oluliste väljakutsete ja võimalustega. 2016. aasta seisuga oli elektrita ligikaudu 400 000 inimest, mis viitab vajadusele täiustatud elektrifitseerimisprojektide järele. Sellegipoolest on riigi SKP elaniku kohta paranenud, hinnanguliselt 3,600 dollarit 2017. aastal, rõhutades järkjärgulist majanduskasvu ja arengut.

Järeldus

Djibouti, millel on ainulaadne asukoht Ida-Aafrikas, pakub põnevat kontrastide uurimist – alates kuivadest kõrbetest kuni elava sadamalinna Djiboutini. Kuna riik kasutab jätkuvalt oma strateegilist asukohta ja loodusvarasid, seisab ta piirkondliku ja ülemaailmse majandusega edasise integreerumise lävel. Vaatamata kliima ja infrastruktuuriga seotud väljakutsetele on Djibouti kasvu- ja arenguväljavaated endiselt paljutõotavad, muutes selle Aafrika mandril märkimisväärseks rahvaks.

Riigi andmed

Riigikood DJ
Piirkond Africa
Pind 23200 ruutkilomeetrit
Maapind 23180 ruutkilomeetrit
Veepind 20 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 73.40%
Metsapind 0.20%
Madalaim kõrguspunkt Lac Assal -155 m
Kõrgeim punkt Moussa Ali 2,021 m
SKT elaniku kohta $3,600 (2017 est.)