Gaboni avastamine: Kesk-Aafrika juveel

Kesk-Aafrikas ekvaatori ääres asuv ja Atlandi ookeani suudlev rannajoon asub Gabonis, sügava loodusliku ilu ja külluslike ressurssidega riigis. 267 667 ruutkilomeetri suurune Gabon pakub maastikku, mis on sama mitmekesine kui selle ökoloogiline rikkus. Alates kitsastest rannikutasandikest kuni künklike interjööride ning idas ja lõunas asuvate savannideni on Gabon geograafiline ime, mis kehastab mandri võrratu bioloogilise mitmekesisuse põhiolemust.

Geograafia ja kliima

Gabon jagab oma 3,261 kilomeetri pikkuseid maismaapiire kolme riigiga: põhjas Kamerun piiripikkusega 349 km, idas Kongo Vabariik ja lõunas 2,567 km ning väiksem piir Ekvatoriaal-Guineaga, mis ulatub 345 km. Riigi rannajoon kulgeb 885 km piki Atlandi ookeani, pakkudes mitte ainult vapustavaid maastikke, vaid ka märkimisväärseid majanduslikke võimalusi, eriti nafta kaevandamisel.

Gaboni kliima on troopiline, mida iseloomustavad aastaringselt kõrged temperatuurid ja niiskustasemed. See kliimatingimus toetab riigi ühte kõige väärtuslikumat aaret, selle tohutuid vihmametsi, mis katavad umbes 81% riigi territooriumist. Vaatamata keerulisele ilmale moodustab Gaboni mitmekesine maastik rannikutasandikest sisemägede ja idapoolsete savannideni selle bioloogilise mitmekesisuse selgroo.

Loodusvarad ja majandus

Gabonil on arvukalt loodusvarasid, sealhulgas nafta, maagaas, teemandid, nioobium, mangaan, uraan, kuld, puit, rauamaak ja potentsiaalne hüdroenergia. Need ressursid on kannustanud riigi majandust, esirinnas on nafta kaevandamine ja rafineerimine. Kuid Gabonil on ka tugevad tööstusharud mangaani ja kulla kaevandamisel, kemikaalidel, laevaremondil, toiduainete ja jookide tootmisel, tekstiili-, saematerjali- ja vineeritootmises, mis näitab selle majandusliku baasi mitmekesisust.

Põllumajandussektor, kus on küll vaid murdosa haritavast maast (19%), annab kakaod, kohvi, suhkrut, palmiõli, kummi ja kala, lisaks karjakasvatusele ja kohalikus majanduses olulist rolli mängiva troopilise okaspuidu okuumee koristamisele.

Gaboni kaubandussuhted ulatuvad üle kogu maailma ning neil on märkimisväärsed ekspordipartnerlused Hiina, USA, Iirimaa, Hollandi, Lõuna-Korea, Austraalia ja Itaaliaga. Toornafta, puit, mangaan ja uraan on ühed peamised eksporditooted, mis näitab, et riik sõltub oma loodusvaradest. Import hõlmab masinaid ja seadmeid, toiduaineid, kemikaale ja ehitusmaterjale, peamiselt Prantsusmaalt, Belgiast ja Hiinast.

Rahvastik ja linnastumine

Gabonis, kus 2020. aasta juuli seisuga on hinnanguliselt 2 230 908 elanikku, on rahvastikutihedus võrreldes maismaaga suhteliselt väike. Elanikkond on jaotatud taskutesse kogu riigis, suurim linnakeskus on pealinn Libreville, mis asub Atlandi ookeani looderannikul. Tähelepanuväärne on see, et umbes 90,10% Gaboni elanikkonnast elab linnapiirkondades, mis annab tunnistust riigi kiirest linnastumisest ning ressursside ja teenuste koondumisest oma linnadesse.

Ametlik keel on prantsuse keel, mis peegeldab Gaboni koloniaalpärandit, ja inimesed identifitseerivad end Gaboni keelena. Gaboni ühiskondlik struktuur on gobelään kultuurilistest väljendusvormidest, traditsioonidest ja keeltest, mis rõhutavad rahva rikkalikku kultuurilist mitmekesisust.

Infrastruktuuri ja arenguga seotud väljakutsed

Vaatamata loodusvarade rikkusele ja märkimisväärsele SKP-le elaniku kohta 18 100 dollarit (2017. aasta seisuga), seisab Gabon silmitsi mitmete arenguprobleemidega. Elektrifitseerimise määr näitab, et 2017. aastal elas ligikaudu 200 000 Gaboni elanikku endiselt ilma elektrita, mis rõhutab maapiirkondades ja vähearenenud piirkondades püsivaid taristulünki.

Lisaks tekitab jõukuse ja majandustegevuse koondumine linnapiirkondadesse, eriti naftasektorisse, muret õiglase kasvu ja keskkonnasäästlikkuse pärast. Valitsus on astunud samme majanduse mitmekesistamiseks ning keskkonnahoiule ja säästvale arengule suunatud poliitikate rakendamiseks.

Järeldus

Gabon, mille strateegiline asukoht on Kesk-Aafrika südames, on sillaks mandri sisemaa tihedate metsade ja tohutu Atlandi ookeani vahel. Selle rikkalik kultuuride, keelte ja traditsioonide gobelään koos märkimisväärsete loodusvaradega asetab Gaboni suure potentsiaaliga riigiks. Liikudes säästva arengu ja mitmekesise majanduskasvu tuleviku suunas, jääb Gabon kaalukaks uurimuseks looduse andide ja nende eest hoolitsemise vahelisest tasakaalust.

Riigi andmed

Riigikood GB
Piirkond Africa
Pind 267667 ruutkilomeetrit
Maapind 257667 ruutkilomeetrit
Veepind 10000 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 19%
Metsapind 81.00%
Madalaim kõrguspunkt Atlantic Ocean 0 m
Kõrgeim punkt Mont Iboundji 1,575 m
SKT elaniku kohta $18,100 (2017 est.)