Gambia avastamine: Aafrika peidetud pärl

Geograafilised imed ja kliima

Gambia, sihvakas paradiisitükk, mis asub Lääne-Aafrikas, on ainulaadses asukohas, kuna see piirneb Põhja-Atlandi ookeani ja Senegaliga. Kompaktse pindalaga vaid 11 300 ruutkilomeetrit suudab see märkimisväärselt pakkuda mitmekesist ökoloogilist jalajälge, mis hõlmab 10 120 ruutkilomeetrit maad ja lisaks 1 180 ruutkilomeetrit vett. Riigi eripära on 749 km pikkune piir Senegaliga, mis ümbritseb seda kolmest küljest, samas kui tagasihoidlik 80 km rannajoon ühendab seda tohutu Atlandi ookeaniga.

Gambia kliimatingimused kehastavad troopilist; kus juunist novembrini supleb maa vihmas, muutudes jahedamaks ja kuivaks hooajaks, mis kestab novembrist maini. Maastik on põhimõtteliselt Gambia jõe lammiala, mida ääristavad madalad mäed, luues kõrgusspektri, mis langeb merepinnal Atlandi ookeani ja tippe nimetamata kõrgusel vaid 53 m. See topograafia toetab rikkalikku taimestiku ja loomastiku gobelääni, aidates kaasa selle looduslikule võlule.

Looduslik ja inimlik aare

Gambia loodusvarad on nii mitmekesised kui ka majanduse jaoks eluliselt tähtsad. Riigikassasse kuuluvad muu hulgas kala, savi, ränidioksiidliiv, titaan (rutiil ja ilmeniit), tina, tsirkoon. Selle maakasutus peegeldab põllumajanduse domineerimist: 56,10% on pühendatud põllumajandusele ja 43,90% metsadele. Vaatamata sellele, et see on üks Aafrika väiksemaid riike, kasutab ta oma varasid tõhusalt, 2012. aasta seisuga on seal hinnanguliselt 50 ruutkilomeetrit niisutatavat maad.

Demograafilise jaotuse lähemal uurimisel ilmnevad Gambia jõe ääres laialivalgunud asulad. Pealinn Banjul koos suurima linna Serekundaga ankurdab elanikkonna Atlandi ookeani rannikul. 2020. aasta juuli seisuga oli hinnanguline elanikkond umbes 2 173 999 gambialast, kusjuures 2020. aasta hinnangute kohaselt elas märkimisväärne 62.60% linnakeskkonnas.

Majandusmaastik

Gambia majanduse selgroog on põllumajandus, kus kasutatakse riisi, hirsi, sorgot, maapähkleid, maisi, seesami, maniokit, palmituumasid ja kariloomi, nagu veised, lambad ja kitsed. See sektor mitte ainult ei toida rahvast, vaid paneb aluse ka oma tööstusharudele, mille keskmes on maapähklid, kala, toornahad, turism, joogid ja palju muud.

Kaubandussuhted valgustavad riigi majandustegevust, kus eksporditakse peamiselt maapähklitooteid, kala, puuvillakiudu ja palmituumasid. Tähelepanuväärne on see, et Guinea-Bissau, Vietnam, Senegal ja Mali on ühed suurimad ekspordisaajad. Teisest küljest impordib Gambia peamiselt Côte d’Ivoire’ist, Brasiiliast, Hispaaniast, Hiinast, Venemaalt, Hollandist ja Indiast, keskendudes toiduainetele, tootmisele, kütusele, masinatele ja transpordivahenditele.

Väljakutsed ja võimalused

Vaatamata oma elavale kultuurile ja majanduslikele püüdlustele maadleb Gambia selliste väljakutsetega nagu elanikkonna elektrifitseerimine, kus umbes 1 miljon inimest on 2017. aasta seisuga endiselt elektrita. Kuid selle SKP elaniku kohta 2,600 dollarit samal aastal annab märku vastupidavast majandusest, mis on valmis kasvuks.

Järeldus

Gambia oma maaliliste maastike, troopilise kliima ja mitmekesiste loodusvaradega omab Lääne-Aafrikas ainulaadset positsiooni. Tema pühendumus põllumajandusele ja kaubandusele koos oma rahva vaimuga rõhutab potentsiaaliga küpset rahvast. Kuna Gambia jätkab liikumist majandusarengu ja jätkusuutlikkuse suunas, jääb selle lugu veenvaks tunnistuseks vastupidavusest ja Aafrika mitmekesisuse rikkalikust gobeläänist.

Riigi andmed

Riigikood GA
Piirkond Africa
Pind 11300 ruutkilomeetrit
Maapind 10120 ruutkilomeetrit
Veepind 1180 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 56.10%
Metsapind 43.90%
Madalaim kõrguspunkt Atlantic Ocean 0 m
Kõrgeim punkt unnamed elevation 53 m
SKT elaniku kohta $2,600 (2017 est.)