Grenada avastamine: Kariibi mere vürtsisaar

Sissejuhatus

Kariibi mere südames asuv Grenada on lummav saar, mis asub Kariibi mere ja Atlandi ookeani vahel, Trinidadist ja Tobagost veidi põhja pool. Lopsakate vulkaaniliste maastike ja elava kultuuri poolest tuntud Grenada pakub ainulaadset segu looduslikust ilust, ajaloost ja seiklustest. 344 ruutkilomeetri suuruse pindalaga on see väike riik, kus on palju erinevaid kogemusi, mis ootavad nii külastajaid kui ka elanikke.

Geograafia ja kliima

Grenadal on uhkelt 121 km pikkune rannajoon, mis pakub hingematvaid randu ja maalilisi sadamaid. Saare topograafia on valdavalt vulkaaniline, sisaldades keskseid mägesid, mis kujundavad selle ikoonilist maastikku. Püha Katariina mägi, kõrgeim kõrguspunkt 840 meetri kõrgusel, pakub vabaõhuhuvilistele suurepäraseid vaateid ja väljakutsuvaid matku. Vaatamata vulkaanilisele päritolule on Grenadat õnnistatud troopilise kliimaga, mida modereerivad kirdepoolsed kaubandustuuled, muutes selle turistide aastaringseks sihtkohaks ja viljakaks pinnaseks põllumajandusele.

Loodusvarad ja maakasutus

Saare loodusvarade hulka kuuluvad rikkalik puit ja mitmesugused troopilised puuviljad, millel on lahutamatu roll saare majanduses ja kohalikus toitumises. Ligikaudu 32,30% maast on ette nähtud põllumajanduslikel eesmärkidel, kusjuures metsad katavad umbes 50% territooriumist, mis rõhutab Grenada pühendumust oma looduspärandi säilitamisele. 2012. aasta seisuga niisutati hinnanguliselt 20 ruutkilomeetrit maad, mis toetas mitmekesiste põllukultuuride kasvatamist ja aitas kaasa kohalike kogukondade jätkusuutlikkusele.

Ühiskond ja rahvastik

Grenadas elab 2020. aasta juuli seisuga ligikaudu 113 094 inimest. Inglise keel kui ametlik keel on ühendav vahend grenadlaste vaheliseks suhtlemiseks. Peegeldades linnatrende kogu maailmas, elab umbes 36,50% elanikkonnast linnapiirkondades, umbes 39 000 elanikku elab pealinnas Saint George’s. Elanikkond on koondunud peamiselt rannikualadele, kus kogukonnad õitsevad mere ja randade ilu peal.

Kultuur ja majandus

Grenada kultuur on rikkalik gobelään, mis on kootud Aafrikast, Euroopast ja Indiast pärit mõjutustega. See mitmekesisus peegeldub saare kulinaarsetes stseenides, festivalidel ja muusikas. Põllumajandus on endiselt majanduse alustala, kusjuures banaanid, kakao, muskaatpähkel ja mace on mõned peamised põllukultuurid. Huvitav on see, et Grenada on üks maailma suurimaid muskaatpähkli tootjaid, teenides sellele hüüdnime “The Spice Isle”.

Majandus saab kasu ka sellistest tööstusharudest nagu toiduained ja joogid, tekstiil, kerged montaažitööd, turism ja ehitus. Haridus- ja kõnekeskuse tegevus esindab arenevaid sektoreid, mis annavad oma panuse saare SKPsse. Grenada, mille SKP elaniku kohta oli 2017. aastal 15 100 dollarit, töötab selle nimel, et tugevdada oma majanduslikke aluseid ja tagada oma kodanikele jõukas tulevik.

Kaubandus ja areng

Grenada strateegiline asukoht ja rikkalikud loodusvarad on võimaldanud tal arendada tugevaid kaubandussuhteid riikidega üle kogu maailma. Ameerika Ühendriigid, Jaapan ja naabruses asuvad Kariibi mere riigid on selle peamiste ekspordipartnerite hulgas, kusjuures vahetust juhivad sellised tooted nagu muskaatpähkel, banaanid ja kakao. Seevastu import Grenadasse hõlmab toitu, tööstuskaupu, masinaid ja kütust, mis on peamiselt pärit USAst, Trinidadist ja Tobagost ning Hiinast.

Infrastruktuuri osas on Grenada saavutanud märkimisväärseid verstaposte, sealhulgas elektrifitseerimise määr oli 2016. aastal 92,3%, mis peegeldab riigi pühendumust oma elanikkonna elatusvahendite parandamisele kaasaegsete mugavuste ja teenuste kaudu.

Järeldus

Grenada oma lummavate maastike, vastupidava majanduse ja rikkaliku kultuuripärandiga jääb Kariibi mere piirkonna juveeliks. Ükskõik, kas teid tõmbab selle liivane rannik vaba aja veetmiseks või teid huvitavad selle põllumajanduslikud ja tööstuslikud ettevõtmised, pakub see saar kõigile midagi. Kuna Grenada kasvab ja areneb jätkuvalt, säilitab see oma võlu ja elujõulisuse, kutsudes maailma avastama oma imesid ja võimalusi.

Riigi andmed

Riigikood GJ
Piirkond Central America
Pind 344 ruutkilomeetrit
Maapind 344 ruutkilomeetrit
Veepind 0 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 32.30%
Metsapind 50.00%
Madalaim kõrguspunkt n/a
Kõrgeim punkt Mount Saint Catherine 840 m
SKT elaniku kohta $15,100 (2017 est.)