Belize’i avastamine: Kesk-Ameerika juveel

Ülevaade

Kesk-Ameerikas asuv ja idas hüpnotiseeriva Kariibi merega piirnev Belize leiab end ainulaadsest geograafilisest asukohast, jagades maismaapiire Guatemala ja Mehhikoga. See lummav riik, mille pindala on umbes 22 966 ruutkilomeetrit, pakub keerukat segu hingematvatest maastikest, rikkalikest loodusvaradest ja mitmekesisest kultuuripärandist. Belize, mille maa koosneb peamiselt tasasest soisest rannikutasandikust ja madalatest mägedest lõunas, kujutab endast intrigeerivat näidet keskkonna- ja geograafilisest mitmekesisusest.

Geograafilised omadused ja kliima

Belize’i maastik on valdavalt tasane piki rannikutasandikku, minnes üle lõunas asuvatele madalatele mägedele. See ainulaadne topograafia tekitab mitmeid ökosüsteeme, mis on koduks mitmekesisele taimestikule ja loomastikule. Riigi rannajoon ulatub üle 386 km, pakkudes suurepäraseid randu ja elavat mereelu. Belize’is asub ka Doyle’s Delight, kõrgeim kõrguspunkt 1,124 m kõrgusel merepinnast, pakkudes hingematvaid vaateid ja seikluslikke retki intrepidi uurijale.

Belize naudib troopilist kliimat, mida iseloomustab kuum ja niiske atmosfäär, kus on selge vihmaperiood maist novembrini ja kuiv hooaeg, mis kestab veebruarist maini. See kliima toetab suurt hulka põllumajanduslikke tegevusi ning rikkalikku ja suures osas uurimata bioloogilist mitmekesisust.

Loodusvarad ja maakasutus

Belize’i loodusvarad on selle majanduse ja keskkonnaalase uhkuse nurgakivi. Potentsiaalse põllumaa, rikkaliku puidu, rikkalike kalavarude ja hüdroenergia võimalustega on riigil palju pakkuda nii oma elanikele kui ka rahvusvahelisele üldsusele. Ligikaudu 6,90% maast on pühendatud põllumajandusele, samas kui metsamaa moodustab umbes 60,60% riigi territooriumist, rõhutades Belize’i pühendumust oma looduskeskkonna säilitamisele.

Põllumajandus ja tööstus

Belize’i majanduse selgroog on traditsiooniliselt olnud põllumajandus, kus on peamised tooted, sealhulgas banaanid, kakao, tsitrusviljad, suhkur ja mereannid, nagu kala ja kultiveeritud krevetid. Viimastel aastatel on hakanud õitsema ka muud tööstusharud, nagu rõivatootmine, toiduainete töötlemine, turism ja ehitus, aidates märkimisväärselt kaasa riigi SKP-le.

Rahvastik ja linnastumine

2020. aasta juuli seisuga oli Belize’is umbes 399 598 inimest, linnastumise määr oli 46%. Märkimisväärne osa elanikkonnast elab Belize Citys, riigi suurimas linnas ja endises pealinnas. Kuid enam kui pooled belizelastest elavad maapiirkondades, peegeldades elustiili, mis on tihedalt seotud riigi loodusvarade ja põllumajandusbaasidega.

Belize’i ametlik keel on inglise keel, mis muudab selle ainulaadseks hispaania keelt kõnelevate naabrite seas ja lihtsustab teed rahvusvahelistele turistidele ja investoritele. Belizelased on uhked oma rahvuse ja kultuuripärandi üle, mis on rikkalik gobelään põlisrahvaste, Euroopa, Aafrika ja Aasia mõjudest.

Majandus ja ülemaailmne kaubandus

Belize’i majandus on mitmekesistunud mitme sektori vahel, märkimisväärse panuse annavad põllumajandus, turism ja eksport. Peamised eksporditooted hõlmavad suhkrut, banaane, tsitruselisi, rõivaid ja kalatooteid, kusjuures peamised kaubanduspartnerid on Ühendkuningriik, Ameerika Ühendriigid ja Jamaica. Import keskendub masinatele, tööstuskaupadele, kütustele ja toiduainetele, peamiselt Ameerika Ühendriikidest, Hiinast ja Mehhikost.

Riigi SKP elaniku kohta oli 2017. aastal 8,300 dollarit, mis näitab stabiilset majanduskasvu, mida juhivad strateegilised partnerlused ja jätkusuutlikud tavad. Lisaks teeb Belize, mille elektrifitseerimise kogumäär on 2016. aasta seisuga 92,2%, samme tagamaks, et selle areng oleks kaasav ja tooks kasu kõigile kodanikele.

Järeldus

Belize oma ainulaadse seguga looduslikust ilust, mitmekesistest ökosüsteemidest ja elavast kultuurist annab tunnistust Kesk-Ameerika rikkalikust pärandist ja potentsiaalist. Kuna see rahvas jätkab majanduskasvu tasakaalustamist keskkonnakaitsega, on see säästva arengu ja kultuuri säilitamise mudel. Neile, kes soovivad uurida looduse imesid, sukelduda mitmekihilisse kultuuri või lihtsalt leida rahulikku taganemist, pakub Belize Kariibi mere südames võrratut kogemust.

Riigi andmed

Riigikood BH
Piirkond Central America
Pind 22966 ruutkilomeetrit
Maapind 22806 ruutkilomeetrit
Veepind 160 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 6.90%
Metsapind 60.60%
Madalaim kõrguspunkt Caribbean Sea 0 m
Kõrgeim punkt Doyle’s Delight 1,124 m
SKT elaniku kohta $8,300 (2017 est.)