Benini rikkaliku gobelääni uurimine: juveel Lääne-Aafrikas

Sissejuhatus Benini

Lääne-Aafrika südames asuv ja rahuliku Benini rüütliga piirnev Benini Vabariik on lopsakate maastike ja rikkaliku kultuuripärandiga riik. Nigeeriaga idas, Togoga läänes ning Burkina Faso ja Nigeriga põhjas on Benin geograafiline gobelään, mis ulatub üle 112 622 ruutkilomeetri. Riigi strateegiline asukoht koos mitmekesiste ökosüsteemidega, mis ulatuvad kuumast ja niiskest lõunast semiariidse põhjani, muudab selle ainulaadseks huvipakkuvaks kohaks nii geograafiliselt kui ka kultuuriliselt.

Geograafiline mitmekesisus

Benini maastik on lummav segu enamasti tasastest kuni lainelistest tasandikest, kus mõnda piirkonda kaunistavad mäed ja madalad mäed. Riigi kõrgeim punkt, Mont Sokbaro, seisab uhkelt 658 meetri kõrgusel merepinnast, pakkudes teravat kontrasti Atlandi ookeani serva madalaima kõrguspunktiga. Vaatamata oma suhteliselt tagasihoidlikule 121 km pikkusele rannajoonele on Beninil hulgaliselt loodusvarasid, sealhulgas väikesed avamere naftamaardlad, lubjakivi, marmor ja puit, maalides pildi loodusliku rikkuse poolest rikkast rahvast.

Kliima ja põllumajandus

Benini kliima varieerub lõunapoolsest troopilisest, mida iseloomustavad kuumad ja niisked tingimused, kuni laialivalguva põhjaosani. Selline klimaatiline mitmekesisus toetab mitmesuguseid põllumajanduslikke tegevusi, kusjuures 31,30% maast on pühendatud põllumajandusele. Põllumajandusmaastikul domineerivad sellised tooted nagu puuvill, mais, maniokk, jamss, oad, palmiõli, maapähklid ja kašupähklid, mis peegeldavad riigi sõltuvust põllumajandusest mitte ainult ülalpidamiseks, vaid ka majanduskasvuks.

Ühiskond ja majandus

Hinnanguliselt 12 864 634 elanikuga 2020. aasta juuli seisuga on Benin kultuuride ja traditsioonide sulatusahi. Riigi ametlik keel on prantsuse keel, kuid räägitakse paljusid põlisrahvaste keeli ja murdeid, mis peegeldavad beniinlaste mitmekesist etnilist tausta. Linnastumine on tõusuteel, umbes 48,40% elanikkonnast elab linnapiirkondades, sealhulgas suuremates linnades nagu pealinn Porto-Novo ja valitsuse elav asukoht Cotonou.

Beninese majandust toetavad mitmed sektorid, sealhulgas tekstiil, toiduainete töötlemine, ehitusmaterjalid ja tsemenditootmine. Põllumajandus on endiselt alustala, kus eksporditakse selliseid tooteid nagu puuvill, kašupähklid, sheavõi ja mereannid. Teisest küljest näitab toiduainete, kapitalikaupade ja naftatoodete import elavat kaubanduskoostööd riikidega kogu maailmas.

Kaubandus ja tööstus

Benini strateegiline asukoht ja rikkalikud loodusvarad on hõlbustanud ulatuslikke kaubandusvõrgustikke. Peamised ekspordipartnerid on Bangladesh, India, Ukraina, Niger, Hiina, Nigeeria ja Türgi, samas kui impordisuhted arenevad teiste seas Tai, India, Prantsusmaa ja Hiinaga. See edukas kaubandus on olnud keskse tähtsusega riigi majandusmaastiku kujundamisel, soodustades kasvu ja arengut erinevates tööstusharudes.

Väljakutsed ja võimalused

Vaatamata oma paljudele omadustele seisab Benin silmitsi väljakutsetega, eriti elektrifitseerimisel, kuna 2017. aasta seisuga on umbes 8 miljonil elanikkonnast elektrit puudu. Sellegipoolest tähistab riigi SKP elaniku kohta 2,300 dollarit 2017. aastal kasvavat majandust, millel on potentsiaali edasiseks laienemiseks ja kodanike elukvaliteedi parandamiseks.

Kaitse ja areng

Kuna 40% selle maast on kaetud metsadega, on looduskaitsealased jõupingutused Benini keskkonnapärandi säilitamisel ülimalt tähtsad, edendades samal ajal säästvat arengut. Niisutatav maa, mis oli 2012. aastal hinnanguliselt 230 ruutkilomeetrit, rõhutab põllumajanduse tähtsust ja vajadust tõhusate veemajandustavade järele riigi toiduga kindlustatuse ja põllumajanduse tootlikkuse tugevdamisel.

Järeldus

Benin oma elava kultuuri, mitmekesise geograafia ja dünaamilise majandusega annab tunnistust oma rahva vastupidavusest ja vaimust. Alates oma elavatest linnadest kuni maapiirkondade rahuliku iluni pakub riik kogemuste ja võimaluste kaleidoskoopi. Kuna Benin jätkab moderniseerimise ja arengu väljakutsetes navigeerimist, jääb see Lääne-Aafrika kultuurilise rikkuse ja majandusliku potentsiaali majakaks.

Riigi andmed

Riigikood BN
Piirkond Africa
Pind 112622 ruutkilomeetrit
Maapind 110622 ruutkilomeetrit
Veepind 2000 ruutkilomeetrit
Põllumajanduspind 31.30%
Metsapind 40.00%
Madalaim kõrguspunkt Atlantic Ocean 0 m
Kõrgeim punkt Mont Sokbaro 658 m
SKT elaniku kohta $2,300 (2017 est.)